„U cilju izbegavanja bilo kakvih potencijalnih negativnih posledica po prehrambenu i energetsku bezbednost širom sveta, EU je odlučila da proširi izuzeće od zabrane obavljanja transakcija sa određenim državnim subjektima u pogledu transakcija poljoprivrednih proizvoda i transporta nafte. trećim zemljama“, navodi se u saopštenju.
Ova odredba znači da je ruskim državnim kompanijama, uključujući Rosnjeft, Gasprom njeft i Sovkomflot, sada dozvoljeno da sklapaju poslove sa Evropljanima o transportu nafte u treće zemlje.
U martu je EU uvela zabranu transakcija između evropskih kompanija i ruskih korporacija, uključujući energetske kompanije Rosnjeft, Transnjeft, Gasprom njeft i najveću rusku brodarsku kompaniju Sovcomflot, između ostalih. Transakcije koje se odnose na uvoz ili transport prirodnog gasa, nafte, naftnih derivata i određenog broja metala u početku su bile dozvoljene kao izuzeci.
Međutim, kao deo šestog paketa sankcija koji je uveden prošlog meseca, EU je uvela delimični embargo na rusku naftu, zabranivši pomorsku isporuku nafte u EU i zabranivši evropskim kompanijama da osiguravaju i reosiguravaju pomorske isporuke ruske nafte i naftnih derivata u zemlje izvan Evropska unija.
Kao rezultat toga, glavni energetski igrači kao što su Vitol, Glencore, Trafigura, Shell i Total prestali su da trguju ruskom naftom za treće zemlje. Sada će, međutim, moći da obnove posao sa Rusijom. Pravni detalji nove odredbe biće objavljeni u Službenom listu EU.