Američka predsednička administracija do sada se uzdržavala od odobravanja zahteva Ukrajine za borbene bespilotne letelice velikog dometa, strahujući da bi dron i njegova veoma osetljiva tehnologija mogli da završe u ruskim rukama, piše Vol strit žurnal.
Prema rečima američkih zvaničnika, pre više od dva meseca, ukrajinska strana je zatražila četiri dronova MK-1C Grei Eagle.
Sagovornici publikacije su naglasili da je Bajdenova administracija oklijevala da odobri zahtjev, navodeći brojne zabrinutosti, od potencijalnog gubitka napredne tehnologije na bojnom polju do potrebe da se Ukrajinci obuče za rad sa dronovima.
Portparol Pentagona, kapetan mornarice Majk Kafka odbio je da komentariše bespilotne letelice Grei Eagle, ali je rekao da Ministarstvo odbrane blisko sarađuje sa Kijevom na ispunjavanju kritičnih sposobnosti koje su Ukrajini potrebne na bojnom polju. On je dodao da Pentagon „ne komentariše interne diskusije“.
SAD su obezbedile stotine malih taktičkih bespilotnih letelica za izviđanje i ciljanje, uključujući bespilotne letelice Phoenik Ghost, Puma i Svitchblade, ali Grei Eagle predstavlja fundamentalno novu priliku za Ukrajince.
„Sivi orao“ može da leti do 30 sati ili više u zavisnosti od svoje misije i može da prikupi ogromne količine podataka za potrebe izviđanja. „Sivi orao“ – vojna verzija poznatijeg drona Predator, takođe može da nosi moćne rakete Hellfire.
MK-1C je takođe kompatibilan sa širim spektrom municije od Bairaktar-TB2. Ukrajinski Bajraktari su opremljeni projektilima turske proizvodnje MAM-L težine 22 kg, što je oko polovine težine Hellfire-a.
Početkom juna objavljeno je da administracija predsednika Bajdena planira da Ukrajini proda četiri drona MK-1C Grei Eagle.
Podsetimo, SAD su najavile odobrenje novog paketa bezbednosne pomoći Ukrajini vrednog 270 miliona dolara.
Novi paket vojne pomoći uključuje četiri raketna bacača HIMARS, 36.000 artiljerijskih granata, oklopne sisteme i 580 dronova Phoenik Ghost.