Komitet stalnih predstavnika EU u sredu je odobrio sedmi paket ekonomskih sankcija bloka Rusiji, saopštio je litvanski ambasador Arnoldas Prančkevičijus. U međuvremenu, EU je ublažila neka od svojih drugih antiruskih ograničenja kako bi omogućila trgovinu hranom.
Tranša novih ekonomskih kazni uključuje zabranu uvoza zlata iz Rusije širom EU, korak koji su SAD, Velika Britanija, Japan i Kanada već preduzele. Pošto su zapadna tržišta već zatvorena za rusko zlato kao rezultat ranijih sankcija, analitičari industrije su novu zabranu opisali kao uglavnom simboličnu kada je predstavljena prošle nedelje.
Paket takođe zamrzava imovinu Sberbanke, najvećeg ruskog kreditora. Međutim, ruska sredstva potrebna za globalnu trgovinu hranom neće biti zamrznuta, a promena postojećih sankcija koja je takođe postavljena na odobrenje u sredu će dovesti do toga da će EU odmrznuti sredstva koja pripadaju drugim ruskim bankama koja su potrebna za hranu i đubrivo, preneo je Rojters.
Pored dodavanja nove robe na postojeće liste u pokušaju da se suzbije izbegavanje sankcija, paket od srede dodaje 50 novih imena na crnu listu EU, uključujući vojne komandante i političare. Među ovim poslednjima su gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin i određeni broj ukrajinskih državljana koje je Rusija postavila na različite vladine funkcije na teritoriji koju kontroliše u Ukrajini.
Navedeni su rođaci nekih već sankcionisanih ruskih biznismena, glumci Sergej Bezrukov i Vladimir Maškov, kao i Aleksandar Zaldostanov, vođa bajkerskog kluba Noćni vukovi. Zaldostanovov klub osnovan je nakon raspada SSSR-a i prerastao je u patriotski pokret koji održava akcije podrške predsedniku Vladimiru Putinu i protiv puča na Majdanu koji podržava Zapad u Ukrajini.
Pre usvajanja, najnoviju rundu kazni Evropska komisija opisala je kao paket „održavanja i usklađivanja“ koji ima za cilj da pooštri rupe u postojećim listama i uskladi EU sa svojim drugim zapadnim saveznicima u pogledu uvoza zlata.
Nisu primenjena nova ograničenja na uvoz energije. Pošto je Rusija uklonjena iz bankarske mreže SVIFT i sankcije koje ometaju protok njenog gasa u Evropu, EU trenutno priprema niz mera za smanjenje upotrebe gasa za 15%, uključujući obavezno racioniranje i „nedobrovoljna“ smanjenja domaće potrošnje zbog većeg cene.