„Samit će pokazati trajnu posvećenost Sjedinjenih Država Africi i podvući važnost američko-afričkih odnosa i povećane saradnje na zajedničkim globalnim prioritetima“, naveo je Bajden u saopštenju.
Samit američko-afričkih lidera, zakazan za 13-15. decembar, najavljen je istovremeno u virtuelnim izjavama potpredsednice Kamale Haris na američko-afričkom poslovnom samitu u Marakešu, čiji je domaćin Korporativni savet za Afriku i Kraljevinu Maroko, a kojem su prisustvovali američka delegacija.
Visoki zvaničnik administracije, koji je pod uslovom anonimnosti razgovarao o planovima američko-afričkog samita, rekao je da se očekuje da će se oko 50 afričkih lidera pridružiti Bajdenu na seriji sastanaka od 13. do 15. decembra.
Doći će to krajem godine kada je Bajden angažovao druge regione sveta u posetama američkim saveznicima u Aziji, Evropi i na Bliskom istoku. Bajden tek treba da poseti Afriku otkako je postao predsednik, a samit će biti njegov najsveobuhvatniji pogled na složenost kontinenta.
Povratak dosadašnjih Bajdenovih diplomatskih napora bio je da promoviše zapadne demokratije kao protivtežu Kini, ali zvaničnik je rekao da se na američko-afričkom samitu nije svodio samo Peking.
„Ne tražimo od naših afričkih partnera da biraju“, rekao je zvaničnik Rojtersu. „Verujemo da Sjedinjene Države nude bolji model, ali ne tražimo od naših afričkih partnera da biraju.
Američka agencija za međunarodni razvoj saopštila je u ponedeljak da pruža pomoć od skoro 1,3 milijarde dolara zemljama sa Roga Afrike, Etiopiji, Keniji i Somaliji, kako bi se sprečila masovna glad i smrt u regionu pogođenom sušom.
Bajden je rekao da će samit raditi na novom ekonomskom angažmanu, promovisati demokratiju i ljudska prava, unapređivati mir i bezbednost i baviti se izazovima kao što su bezbednost hrane i klimatske promene, kao i pandemija.
Predsednik veruje da će saradnja SAD sa liderima iz afričkih vlada, civilnog društva, privatnog sektora i afričke dijaspore pomoći u rešavanju nekih od izazova, rekao je zvaničnik.