Temperatura u utorak je premašila 40 stepeni Celzijusa u Britaniji po prvi put u istoriji; istorijski dan obeležen je sve većim brojem žrtava, „ogromnim porastom“ požara i haosom u putovanju.
Ono što je zvanično bila najtoplija noć ikada (sa živom temperaturom koja je porasla na 25,8C) pratio je najtopliji dan: u 12.50 časova meteorološka služba je zabeležila 40.2C na aerodromu Hitrou.
Toplotni talas bez presedana, koji je već tretiran kao vanredna situacija u državi, u utorak je doveo do naglog povećanja broja požara u glavnom gradu zemlje, a neki od njih su opisani kao „značajni“.
„Vatrogasna brigada Londona je upravo objavila veliki incident kao odgovor na ogroman porast požara širom glavnog grada danas. Ovo je kritično: londonska vatrogasna brigada je pod ogromnim pritiskom“, napisao je gradonačelnik Sadik Kan na Tviteru.
Kako Nacionalna zdravstvena služba (NHS) upozorava na neizbežne žrtve izazvane toplotom, nekoliko ljudi je već postalo žrtva nepromišljenosti izazvane toplotom.
Od subote se najmanje pet osoba udavilo u otvorenim vodama, većinom tinejdžeri.
Ekstremne temperature dovele su do transportnog haosa. I železnički operateri i automobilska grupa RAC pozvali su putnike i vozače da izbegavaju putovanja osim ako nije „apsolutno neophodno“. Za one koji se ipak odluče da putuju, izdate su opomene. RAC je saopštio da predviđa povećanje broja kvarova automobila za 20 odsto.
Netvork Rail je uveo ograničenja brzine, rekavši da će zbog privremenih ograničenja brzine putovanja trajati znatno duže, sa „velikom verovatnoćom“ otkazivanja, kašnjenja i promena u poslednjem trenutku.
I zaista, u utorak je obustavljen železnički saobraćaj na velikom broju pravaca.
Među brojnim upozorenjima za putovanja koja su objavljena u ponedeljak i utorak, Netvork Rail je objavio svoj sopstveni rekord u vezi sa toplotnim talasom.
„Naša najtoplija pruga zabeležena juče je bila 62°C, u Safolku! Temperatura šine može biti za oko 20°C viša od temperature vazduha, što dovodi do širenja, savijanja i loma“, navodi se u saopštenju.
Ekstremne temperature predstavljaju opasnost ne samo za gvozdene šine već, po svemu sudeći, i za neke druge konstrukcije. Lanci 135 godina starog Hamersmit mosta u Londonu vide se umotani u srebrnu izolacionu foliju koja bi trebalo da spreči njihovo pregrevanje. Lanci treba držati na temperaturi ispod 13 stepeni Celzijusa tokom leta. Ako bilo koja od njih dostigne 18 stepeni Celzijusovih, inženjeri bezbednosti će morati da zatvore most za bicikliste i pešake. Most, koji je donedavno bio potpuno zatvoren dve godine, ostaje zatvoren za sav motorni saobraćaj do popravke.
Skoro cijela Evropa sada pati od ekstremnih temperatura, a Španija i Portugal su prijavile više od 1.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih vrućinom tokom prošle sedmice. U Velikoj Britaniji, kao i u susednoj Francuskoj, očekuje se smanjenje temperatura u sredu.