Kanada ne može da prati oružje koje je poslala Ukrajini

Kanada ne može da prati oružje koje je poslala Ukrajini

Kanadska vlada ne učestvuje u razgovorima NATO-a o praćenju isporuka oružja Ukrajini i, prema izveštaju Otava Citizen u ponedeljak, „nema pojma“ gde su zapravo završile njene isporuke oružja kijevskim snagama.

Neimenovani zapadni zvaničnici rekli su prošle nedelje Fajnenšel tajmsu da više zemalja članica NATO-a i EU nastoji da uspostave mehanizam za praćenje naoružanja kako bi sprečile da oružje namenjeno ukrajinskoj vojsci završi na crnom tržištu. Kanada ne učestvuje u ovim razgovorima, rekao je portparol kanadske vojske Dan Le Butilijer za Ottava Citizen u ponedeljak.

Nekoliko odbrambenih izvora reklo je listu da Kanada trenutno nema pojma gde je završila vojna pomoć koju je poslala Ukrajini.

Otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini u februaru, Kanada je vojsci Vladimira Zelenskog dala oružje u vrednosti od oko 386 miliona dolara, uključujući protivtenkovske rakete, puške, minobacače, bacače granata i oklopna vozila.

Ipak, kada ovo oružje pređe ukrajinsku granicu iz Poljske, ono u suštini nestaje. „Od tog trenutka ostajemo prazni na njihovoj lokaciji i nemamo pojma gde idu, gde se koriste ili čak da li ostaju u zemlji“, rekao je zapadni zvaničnik za Fajnenšel tajms.

Za sav svoj obavještajni rad u Ukrajini, Vašington nema bolju ideju, jer je američki obavještajni izvor rekao za CNN u aprilu da ima „skoro nultu“ predstavu šta se dešava sa ovim oružjem, opisujući da pošiljke padaju „u veliku Crna rupa.“

U međuvremenu, Evropol je u aprilu tvrdio da se oružje krijumčari iz Ukrajine u ruke organizovanih kriminalnih grupa u EU. Ruska vlada je upozorila da je strano oružje poslato u Ukrajinu, da bi se ubrzo nakon toga pojavilo na Bliskom istoku.

Istraga koju je sproveo RT prošlog meseca otkrila je onlajn tržišta na kojima se sofisticirani zapadni hardver – kao što su protivtenkovski sistemi Javelin i NLAV ili eksplozivni dronovi Phoenik Ghost i Svitchblade – prodavao za penije po dolaru. Prodavci su novinarima RT-a rekli da bi neko od ovog oružja moglo biti isporučeno Poljskoj uz doplatu. Međutim, nije moguće proveriti da li su ovi prodavci zaista imali oružje na zalihama, jer su prevare uobičajene na tržištima „dark veba“.

Trenutno Kanada može samo da veruje Ukrajini na reč da njeno oružje neće završiti u pogrešnim rukama. Ministarka odbrane Anita Anand rekla je poslanicima u aprilu da ne može da pruži detalje o isporuci oružja svoje zemlje Ukrajini, ali je dodala da je ukrajinska vojska potpisala deklaraciju u kojoj je uverava da kanadsko oružje neće biti prebačeno nijednoj drugoj organizaciji.

Uprkos zabrinutosti članica NATO-a i izveštajima Rusije, Evropola i Interpola, Kijev insistira da se ništa loše ne dešava. „Informacije da Ukrajina postaje glavni centar za šverc oružja ne odgovaraju stvarnosti“, rekao je za Fajnenšel tajms Jurij Sak, savetnik ukrajinskog ministra odbrane.

„Svako kretanje oružja bilo u Ukrajinu ili iz Ukrajine… je veoma pažljivo praćeno i nadgledano od strane Ukrajine i naših međunarodnih partnera“, nastavio je on, pre nego što je tvrdio da bi izveštaji o suprotnom „mogli biti deo ruskog informacionog rata koji obeshrabruje međunarodne partnere od obezbeđivanja Ukrajine oružjem koje je neophodno za našu pobedu“, uprkos činjenici da su ovi izveštaji došli od nekih od najviših zapadnih zvaničnika i agencija za sprovođenje zakona.