Razvojni program za koncept hipersoničnog vazdušnog oružja vodi Agencija za napredna istraživanja u oblasti odbrane ili DARPA. I Raitheon i Lockheed Martin Corp se takmiče za konačnu dodelu ugovora.
Vozila koja dišu vazduh koriste vazduh uhvaćen iz atmosfere da bi postigli trajni pogon. Različiti tipovi pogona rade u vakuumu svemira.
Od septembra su izvršena četiri testiranja hipersoničnog oružja koje diše vazduh. Rejtheonov proizvod je oba puta bio uspešan, a Lockheed je imao jedan uspešan test i jedan neuspeh.
„Unapređenje hipersoničnih sposobnosti naše zemlje je kritični nacionalni imperativ, a ovo je bio važan korak napred. Uspešne letne testove uzastopce nam daje još veće poverenje u tehničku zrelost našeg HAVC prototipa,“ Ves Kremer, predsednik kompanije Raitheon Poslovna jedinica za rakete i odbranu, rekla je.
Tokom testiranja leta, nakon što je HAVC izbacio iz aviona i ubrzao do hipersoničnih brzina pomoću scramjet motora, Rejtheon je rekao u izjavi: „Vozilo je letelo putanjom koju su inženjeri osmislili da namerno naglasi koncept oružja kako bi istražili njegove granice i dalje potvrdili digitalno modeli performansi“.
Ovaj uspeh označava treći uspešan test u nizu hipersoničnog oružja u različitim američkim programima u razvoju.
Ovi uspešni testovi su usledili nakon neuspelog probnog leta drugog tipa hipersoničnog oružja, Common Hipersonic Glide Bodi, 29. juna, u postrojenju Pacific Missile Range na Havajima.
Sjedinjene Države i njihovi globalni rivali povećavaju svoj tempo da naprave hipersonično oružje – sledeću generaciju oružja koja oduzima protivnicima vreme reakcije i tradicionalne mehanizme poraza.
Hipersonično oružje putuje u gornjim slojevima atmosfere brzinom većom od pet puta većom od brzine zvuka, ili oko 6.200 kilometara (3.853 milje) na sat.