Švajcarska je još u maju dobila zahtev od Evroatlantskog centra za koordinaciju odgovora na katastrofe, koji radi u okviru NATO strukture i na međunarodnom nivou koordinira medicinske evakuacije iz Ukrajine. Nekoliko zemalja je već primilo ranjenike, na primer Norveška.
Zahtev je primila Vojska medicinska služba (KSD). Kako su bolnice u nadležnosti kantona, KSD je uključio i konferenciju kantonalnih direktora zdravstva (GDK).
Na sastanku 19. maja, odbor GDK je „proglasio fundamentalnu otvorenost kantona i bolnica“, kaže Lukas Engelberger, predsednik GDK. Civilne i vojne zdravstvene vlasti na saveznom nivou takođe su navodno pozitivno reagovale.
Ali tu odluku nije podržalo Ministarstvo spoljnih poslova (FDFA) na čijem je čelu Ignacio Cassis, koji je sada predsednik zemlje.
Ministarstvo spoljnih poslova provelo je tri nedelje proučavajući posledice ovog pitanja u skladu sa međunarodnim pravom. Sredinom juna, FDFA je u saopštenju drugim agencijama napisao da odbija zahtev iz pravnih i praktičnih razloga.
Ključni argument koji iznosi FDFA je neutralnost. U stvari, Ženevske konvencije iz 1949. godine sadrže posebnu odredbu za neutralne države, koja se, prema FDFA, primenjuje i ovde.
Član 37. Prve ženevske konvencije reguliše slučaj kada neutralna država brine o ranjenim vojnicima zaraćenih država. U ovom slučaju, neutralna zemlja mora da obezbedi da vojnici „više ne mogu da učestvuju u neprijateljstvima“ nakon što se oporave, prema sporazumu, kojim upravlja Švajcarska kao država depozitar.
Da bi ih sprečila da se vrate u rat, Švajcarska će možda čak morati da internira vojnike. Jedini način da se odstupi od ovog pravila bio bi ako bi Rusija dozvolila da se ukrajinski vojnici vrate. Prema FDFA, to je malo verovatno.
Pored toga, FDFA se poziva na Haški sporazum iz 1907. godine. Takođe se navodi da ranjeni moraju biti zaštićeni od strane neutralne države na način da „ne mogu ponovo da učestvuju u neprijateljstvima“.
Istovremeno, iz ministarstva navode da umesto da dovoze ranjenike u Švajcarsku, sada žele da im pomognu na licu mesta. Ministarstvo spoljnih poslova odlučilo je da će humanitarna pomoć savezne vlade sada podržati civilne bolnice u Ukrajini.
Napominje se da Austrija, takođe neutralna zemlja, vodi drugačiju politiku od Švajcarske. U maju je kancelar Karl Negamer obećao Ukrajini da će prihvatiti do 100 teško ranjenih Ukrajinaca, uglavnom žena i dece.
Međutim, do sada se u austrijskim bolnicama leče samo tri osobe, saopštio je koordinator za pitanja izbeglica iz Ukrajine u Beču. Zatim će biti smešteni u rehabilitacione centre.
Podsetimo, u junu švajcarska vlada nije dozvolila Nemačkoj i Danskoj da prebace u Ukrajinu oklopne transportere i municiju švajcarske proizvodnje.