Govoreći o CBS-u „Face the Nation“, Amos Hochstein, viši savetnik američkog Stejt departmenta za energetsku bezbednost, rekao je: „Na osnovu onoga što smo čuli na putovanju, prilično sam uveren da ćemo videti još nekoliko koraka u narednih nedelja.“
Hohštajn nije rekao koja će zemlja ili zemlje povećati proizvodnju niti za koliko.
„Ne radi se samo o Saudijskoj… Sastali smo se sa GCC-om, i sa Saudijskom Arabijom. Neću da ulazim u to koliko slobodnih kapaciteta ima u Saudijskoj Arabiji i u UAE (Ujedinjenim Arapskim Emiratima) i Kuvajtu itd. Ali ima dodatnih slobodnih kapaciteta. Ima prostora za povećanje proizvodnje“, rekao je on.
GCC je skraćenica za Zalivski savet za saradnju i uključuje Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Bajden je u petak posetio Saudijsku Arabiju u okviru svog prvog putovanja na Bliski istok kao predsednik SAD, nadajući se da će postići dogovor o proizvodnji nafte kako bi pomogao u smanjenju cena benzina. Porast cena benzina u SAD na najviše od 40 godina podstiče inflaciju i ruši njegov rejting u istraživanjima javnog mnjenja.
Ali on nije obezbedio jasnu garanciju o povećanju proizvodnje nafte.
Ministar spoljnih poslova Saudijske Arabije rekao je da na američko-arapskom samitu u subotu nije bilo reči o nafti. On je rekao da će OPEK+ nastaviti da procenjuje tržišne uslove i čini ono što je neophodno. OPEK+, koji uključuje i Rusiju, sastaje se 3. avgusta.
Cijene nafte su skočile na najviši nivo od 2008. godine, popevši se iznad 139 dolara po barelu u martu, nakon što su SAD i Evropa uvele sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, koju Moskva naziva „specijalnom vojnom operacijom“. Cene su od tada pale.
Hohštajn je takođe rekao da očekuje da će cene benzina u SAD dalje pasti na 4 dolara po galonu, nakon što su ranije ove godine po prvi put u istoriji premašile 5 dolara po galonu.