Nakit iz Ruske Federacije neće potpasti pod sankcije EU

Nakit iz Ruske Federacije neće potpasti pod sankcije EU

Evropska komisija je u petak objavila planove za zabranu uvoza ruskog zlata, ali za sada izostavlja nakit sa liste sankcionisanih roba.

Ovo se navodi u nacrtu sankcija, koji je pregledao Politiko.

Evropska komisija počela je da pravi planove za zabranu zlata iz Rusije nakon što su zemlje G7 prošlog meseca objavile da će to učiniti u pokušaju da smanje prihode za Kremljovu ratnu mašinu.

U nacrtu sedmog paketa sankcija, koji još moraju da odobre zemlje EU, navodi se da je „zabranjeno kupovati, uvoziti ili prenositi, direktno ili indirektno, zlato navedeno u Aneksu KSKSVI, ako je poreklom iz Rusije i treba da se biti izvezeni iz Rusije u EU ili u bilo koju treću zemlju“.

Ali u nacrtu aneksa dokumentu do kojeg je došao Politiko navodi se da će blok zabraniti samo zlato u prahu, neobrađenom ili poluproizvedenom obliku, kao i zlatnike i otpad ili staro zlato. Projekat ne navodi zlato u obliku nakita, kao što su zlatni lanci ili zlatno prstenje. Ovo bi moglo da ostavi rupe kroz koje će novac nastaviti da se sliva u kasu Kremlja.

Rusija svake godine izveze zlato u vrednosti od milijarde evra. U 2019. godini oko 90 odsto ruskog izvoza zlata otišlo je u Veliku Britaniju, koja je izašla iz EU.

Planovi Evropske komisije prevazilaze zabranu zlata.

Predlog je deo novog paketa implementacije koji takođe uvodi strože zahteve za izveštavanje o zamrzavanju imovine sankcionisanih pojedinaca i pooštrava kontrolu izvoza robe dvostruke namene i napredne tehnologije. Na primer, Evropska komisija planira da zabrani izvoz u Rusiju suzavca, mastila za otiske prstiju, policijskih šlemova i štitova, kao i vodenih topova koji se mogu upotrebiti protiv ljudi, prema nacrtu sankcija.

Ministri inostranih poslova EU razgovaraće o planovima u ponedeljak, prema nekoliko diplomata. Ambasadori EU onda mogu da odobre projekat tokom svojih sastanaka u sredu ili petak.