Najnovija runda sankcija Evropske unije Rusiji biće usmerena na izvoz zlata iz zemlje i pooštriće postojeće rupe u zakonu, objavio je u četvrtak novinski sajt Euractiv. Dalje sankcije za energetiku očigledno nisu na stolu, dok se Evropa bori sa posledicama svojih ranijih paketa sankcija.
Uvoz ruskog zlata već su zabranile SAD, Velika Britanija, Japan i Kanada, što je dogovor dogovoren tokom samita G7 u Nemačkoj prošlog meseca. Dok je ruski izvoz zlata procenjen na oko 15 milijardi dolara 2021. godine, analitičari industrije su zabranu opisali kao uglavnom simboličnu, pošto su zapadne sankcije već zatvorile evropska i američka tržišta za ruska poluga.
Pozivajući se na diplomate EU, Euractiv je rekao da će sedmi paket sankcija EU takođe staviti na crnu listu još ruskih subjekata i pojedinaca koji su navodno povezani sa Kremljom, i da će dodati određenu robu na postojeće liste u pokušaju da se suzbije izbegavanje sankcija.
Paket, za koji se očekuje da će biti objavljen u roku od nedelju dana, takođe može da sadrži referencu na nedavno objavljene smernice Evropske komisije o tome koja roba može, a koja ne može da se transportuje iz Rusije u njenu evropsku eksklavu Kalinjingrad preko teritorije Litvanije.
U paketu posebno nedostaju dalje mere usmerene na ruski energetski sektor. Šesti paket sankcija uključivao je zabranu uvoza ruskog uglja i nafte, ali je isključio Mađarsku, Slovačku i Češku, koje naftu iz Rusije dobijaju naftovodom.
Dok su ukrajinska vlada i njeni najbliži saveznici u istočnoj Evropi zahtevali da se blok isključi od ruskog gasa, mnoge zemlje u EU – uključujući Nemačku i Mađarsku – u velikoj meri zavise od ovog goriva i već se suočavaju sa ekonomskom devastacijom i perspektivom racionalizacije kao rezultat ranijih sankcija koje ometaju snabdevanje.
„Ono što je definitivno problematično je uključiti energiju u sankcije, jer se mora poštovati pravilo da sankcije moraju imati veći uticaj na Rusiju nego na zemlje koje uvode sankcije“, rekao je češki premijer Petr Fiala za Rojters u sredu.
Vrednost evra pala je na najniži nivo u poslednjih 20 godina od kada je EU uvela svoje ekonomske sankcije Rusiji bez presedana, a valuta je u ponedeljak dostigla paritet u odnosu na američki dolar. U međuvremenu, ruska rublja je jača nego što je bila pre početka vojne operacije u Ukrajini, a veliki energetski profiti povećali su suficit na tekućem računu Moskve na rekordnih 70,1 milijardu, izvestio je Blumberg ove nedelje.