Tesla je u podnesku pred saveznim sudom u Ostinu u Teksasu, gde se nalazi sedište kompanije, rekao da su radnici koji su otpušteni potpisali važeće sporazume o iznošenju pravnih sporova u vezi sa zapošljavanjem na arbitražu i da se uzdržavaju od učešća u grupnim tužbama.
Čak i ako bi slučaj ostao na sudu, trebalo bi ga odbaciti jer je kompanija samo „restruktuirala“ firmu otpuštajući radnike koji loše rade i ne učestvujući u otpuštanjima koja zahtevaju unapred obaveštenje, rekao je Tesla.
Advokati tužilaca nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.
Federalni Zakon o prilagođavanju i prekvalifikaciji radnika zahteva od preduzeća da obaveste radnike o masovnim otpuštanjima najmanje 60 dana unapred, osim ako su izazvani prirodnim katastrofama ili „nepredvidivim poslovnim okolnostima“.
Tužba koju su u junu podnela dva bivša radnika Tesle optužuje kompaniju da je prekršila zakon tako što je naglo otpustila više od 500 radnika u svojoj gigafabrici Sparks, Nevada, kao deo čistke svoje radne snage širom zemlje.
Oštećeni traže kolektivnu tužbu za sve bivše zaposlene u Tesli širom Sjedinjenih Država koji su otpušteni u maju ili junu bez prethodne najave.
Prošle nedelje, tužioci su pokušali da spreče Teslu da navodno traži od radnika da potpišu sporazume o otpremninama kojima se odriču mogućnosti da tuže kompaniju u zamenu za platu od jedne ili dve nedelje.
Kompanija u podnesku od četvrtka rekla je da rutinski traži od otpuštenih radnika da potpišu izuzeće i da su ugovori ispravni jer nijedan radnik nije zatražen da potpiše nakon podnošenja tužbe. Neki sudovi su utvrdili da su odricanja potpisana od strane radnika dok je tužba u toku nevažeća.