Govoreći za izraelske vesti N12 neposredno pre nego što je u sredu krenuo na put na Bliski istok, Bajden je upitan o „glasovima u Demokratskoj stranci“ koji Izrael smatraju državom aparthejda i pozivaju na prekid bezuslovne pomoći SAD.
„Ima ih nekoliko. Mislim da nisu u pravu. Mislim da prave grešku. Izrael je demokratija. Izrael je naš saveznik. Izrael je prijatelj i mislim da se ne izvinjavam“, rekao je on u odgovoru, dodajući da je njegova administracija posvetila oko 5 milijardi dolara za izraelski odbrambeni sistem Gvozdena kupola.
Iako su neke demokrate, kao što su progresivni poslanici Aleksandrija Okasio-Kortez (Njujork) i Rašida Tlaib (Mičigen), u više navrata kritikovali izraelsku politiku prema Palestincima kao primer aparthejda, Bajden je insistirao da „ne postoji mogućnost“ da demokrate ili republikanci ikada „odlazak iz Izraela“.
U maju je Tlaib, Palestinac-Amerikanac, napisao izjavu u kojoj optužuje izraelsku vladu za „etničko čišćenje“ protiv Arapa, dok su kolege članovi levo orijentisanog „Odreda“ tvrdili da „države aparthejda nisu demokratije“ otprilike u isto vreme , očigledno misleći na Izrael.
Samo dva mjeseca prije, tijelo UN-a za ljudska prava objavilo je izvještaj u kojem se zaključuje da izraelski sistem „osigurava prevlast jedne grupe nad drugom, a na štetu druge“, posebno na okupiranoj Zapadnoj obali, tvrdeći da ispunjava zakonske definicija za aparthejd. U izveštaju se dalje navodi da su Palestinci bili primorani da „žive iza zidova, kontrolnih punktova i pod stalnom vojnom vlašću“, ponavljajući prethodne nalaze grupa za ljudska prava kao što su Amnesti internešenel i B’Tselem.
Nedugo nakon intervjua za N12, Bajden je krenuo na svoje prvo predsedničko putovanje na Bliski istok, gde se prvo zaustavio u Izraelu. Posle sastanaka na visokom nivou sa izraelskim zvaničnicima, on će otići na Zapadnu obalu da se sastane sa palestinskim rukovodstvom, a očekuje se da će bezbednost biti u fokusu razgovora. Odatle će Bajden otputovati u Saudijsku Arabiju na regionalni samit, gde će se sastati sa liderima Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta, Omana, Bahreina, Katara, Egipta, Jordana i Iraka.
Tokom ceremonije dolaska u Tel Aviv u Izraelu u sredu, Bajden je izjavio da su veze između Amerikanaca i Izraelaca „duboke u kostima“, rekavši da su bilateralni odnosi „dublji i jači“ nego što su ikada bili.