Žene snose najveći teret trenutne recesije i krize troškova života, uz pandemiju Covid-19 i nekoliko ekonomskih šokova koji stoje na putu zatvaranja rodnog jaza, izvestio je u sredu Svetski ekonomski forum (VEF).
U svom Izveštaju o globalnom rodnom jazu za 2022., VEF je procenio da će – po trenutnoj stopi napretka – biti potrebno 132 godine da muškarci i žene postignu potpuni paritet, pri čemu je globalni jaz polova smanjen za 68,1%. Nevladina organizacija sa sedištem u Ženevi istakla je da je to neznatno poboljšanje u odnosu na 136 godina – što je cifra projektovana za 2021. – ali je rekla da ima još mnogo posla.
Prema dokumentu, pandemija je znatno pogoršala rodni disparitet, jer je pogodila mnoge sektore u kojima dominiraju žene, uključujući industriju putovanja, maloprodaje i turizma.
„Trenutna recesija, za razliku od prošlih ekonomskih padova koji su bili gori za muškarce, nesrazmerno je loša za žene“, navodi se u izveštaju.
Istovremeno, Forum tvrdi da bi se tranzicija u svet rodne ravnopravnosti mogla ubrzati kroz adekvatne plate za osnovne radnike, ulaganja u infrastrukturu i političko osnaživanje.
Istraživanje je takođe ocjenjivalo različite kontinente u smislu njihovog napretka na putu ka rodnom paritetu, pri čemu su Sjeverna Amerika i Evropa zatvorile više od 76% rodnog jaza. Ostali regioni zaostaju, uključujući Latinsku Ameriku i Karibe (72,6%), Centralnu Aziju (69,1%) i Istočnu Aziju i Pacifik (69%). Najniži učinak pokazala je Južna Azija, koja je zatvorila 62,4% rodnog jaza 2022.
Takođe je dat pregled po zemljama o rodnoj ravnopravnosti, dajući najbolje ocene Islandu i nekoliko nordijskih zemalja, kao i Novom Zelandu, Ruandi, Nikaragvi i Namibiji. Ipak, studija napominje da nijedna zemlja nije postigla potpuni rodni paritet.