Američka vojska: Vođa ISIS-a u Siriji ubijen u napadu dronom

Američka vojska: Vođa ISIS-a u Siriji ubijen u napadu dronom

Lider Islamske države u Siriji, jedan od prvih pet vođa militantne grupe, ubijen je u američkom vazdušnom napadu, saopštila je u utorak američka vojska.

Centralna komanda SAD je u saopštenju saopštila da je Maher al-Agal poginuo u napadu dronom na severozapadu Sirije, a da je njegov bliski saradnik teško povređen.

„Ova operacija je uložena u opsežno planiranje kako bi se osiguralo njeno uspešno izvođenje. Prvobitna revizija ukazuje da nije bilo civilnih žrtava“, dodaje se u saopštenju.

U njemu se navodi da je al-Agal odgovoran za razvoj mreža ISIS-a izvan Iraka i Sirije.

Rojters je ranije izvestio o ubistvu, pozivajući se na američke zvaničnike.

Bio bi to još jedan udarac naporima islamističke pobunjeničke grupe da se reorganizuje u gerilske snage nakon što je izgubila velike delove teritorije.

Sjedinjene Države imaju oko 900 vojnika u Siriji, uglavnom na istoku zemlje koja je podeljena decenijom građanskog rata, iako administracija predsednika Džoa Bajdena tek treba da detaljno iznese svoj dugoročni plan za misiju staru osam godina.

Sirijska civilna odbrana, humanitarna organizacija koja deluje u oblastima pod kontrolom opozicije, saopštila je da je neidentifikovana bespilotna letelica gađala motocikl u selu Kaltan na severu regije Alep, pri čemu su dve osobe poginule.

U februaru, najviši vođa Islamske države raznio se tokom američke vojne racije u Siriji.

Na vrhuncu svoje moći od 2014-2017, Islamska država je vladala milionima ljudi i preuzela odgovornost za ili inspirisala napade u desetinama gradova širom sveta.

Njen vođa Abu Bakr al-Bagdadi proglasio je kalifat nad četvrtinom Iraka i Sirije 2014. godine, pre nego što je ubijen u napadu američkih specijalnih snaga na severozapad Sirije 2019. kada se grupa raspala.

Koalicija predvođena SAD koja se bori protiv Islamske države saopštila je sredinom 2019., nakon poraza grupe na bojnom polju, da je zadržala 14.000 do 18.000 članova, uključujući 3.000 stranaca, iako su precizni brojevi nedostižni kao i sam ISIS.

„ISIS nastavlja da predstavlja pretnju za SAD i partnere u regionu“, rekao je portparol američke Centralne komande u saopštenju o napadu dronom.

Analitičari kažu da su se mnogi lokalni borci možda vratili u normalan život, spremni da se ponovo pojave kada se ukaže prilika.