Ukrajina: Spasioci izvlače preživele iz srušene zgrade

Ukrajina: Spasioci izvlače preživele iz srušene zgrade

Spasioci su u ponedeljak izvukli preživele iz stambenog bloka uništenog ruskim raketnim udarom u kojem je poginulo 30 ljudi na istoku Ukrajine, saopštili su ukrajinski zvaničnici, dok je njen predsednik Volodimir Zelenski žalio na „veliku prednost Moskve“. „u vatrenoj moći uprkos milijardama zapadne pomoći.

Pogibija civila ugrozila je ljudsku cenu ruske invazije, koja je sada u njenom petom mesecu, dok snage ruskog predsednika Vladimira Putina pokušavaju da zauzmu ceo ukrajinski industrijski region Donbas nakon što su ovog meseca proglasili pobedu u jednoj od dve provincije Rusije.

U gradu Časiv Jar, spasioci su uspostavili glasovni kontakt sa dve osobe u olupini petospratnice koja je srušena u subotu. Na snimku se vidi kako izvlače preživele iz ruševina, gde je bilo zarobljeno do dve desetine ljudi.

Ali broj mrtvih je takođe stalno rastao, saopštila je ukrajinska državna služba za vanredne situacije, pošto je sve više tela izvučeno ispod uništenog betona. Zvaničnik iz kabineta predsednika naveo je broj mrtvih na 30.

Jedna preživela, koja je dala ime Venera, rekla je da je želela da spase svoja dva mačića.

Bačena sam u kupatilo, sve je bio haos, bila sam u šoku, sva u krvi“, rekla je plačući. „Dok sam izašao iz kupatila, soba je bila puna ruševina, tri sprata su pala.

„Nikad nisam našao mačiće.“

Spasioci su mogli da se vide kako podižu jednu osobu iz ruševina na nosila, i odnose dva tela u belim vrećama. Do sada je spaseno devet osoba.

Vojni eksperti kažu da Rusija koristi baraže poput onog na Časiv Jaru u provinciji Donjeck kako bi utrla put za ponovno probijanje teritorije od strane kopnenih snaga, nakon što je 4. jula proglasila pobedu u provinciji Lugansk. Oba su delimično kontrolisana od strane separatista koje podržava Rusija od 2014.

Putin, koji kaže da ima za cilj da prepusti kontrolu nad Donbasom separatistima, u ponedeljak je ublažio pravila Ukrajincima za sticanje ruskog državljanstva.

„(Rusija) nažalost ima veliku prednost u artiljeriji“, rekao je predsednik Zelenski novinarima u ponedeljak u Kijevu zajedno sa holandskim premijerom Markom Ruteom.

„Sa svim partnerima koji su spremni da daju podršku razgovaram o artiljeriji. Zaista je nema dovoljno.

Portparol ukrajinske Međunarodne legije, borbene jedinice stranih trupa, rekao je da je ukrajinska teška artiljerija bila brojčano nadjačana oko osam prema jedan od strane ruskih topova.

Rojters nije mogao nezavisno da proveri račune na bojnom polju.

Severnije, u drugom po veličini gradu Harkovu, ruska artiljerija, raketni i tenkovski napadi su ubili troje, a ranili 31, uključujući dvoje dece, rekao je regionalni guverner Oleh Sinehubov.

Najmanje jedan udar pogodio je stambenu zgradu u gradu, gde se kolona stanova srušila u ruševine.

„Videla sam svetla, farove spasilaca i počela sam da vrištim ‘Živa sam, molim vas, izvadite me napolje’“, rekla je preživela Valentina Popovićuk Rojtersu u obližnjoj ulici u Harkovu.

Spavala je kada je njena zgrada u ranim jutarnjim satima pogođena tri ili četiri puta. „Spasioci su ušli u hodnik, oborili vrata i izveli me.

Harkov, na severoistoku blizu ruske granice, ali izvan Donbasa, pretrpeo je teško bombardovanje u prvih nekoliko meseci rata, nakon čega je usledio period relativnog zatišja koji je narušen ponovnim granatiranjem poslednjih nedelja.

Moskva poriče da je gađala civile, ali su mnogi ukrajinski gradovi, naselja i sela ostavljeni u ruševinama. Od invazije 24. februara, napadi na pozorište, tržni centar i železničku stanicu izazvali su mnoge smrtne slučajeve.

Zelenski je rekao da je Rusija od subote izvela 34 vazdušna udara.

Rat je razotkrio diplomatske greške širom Evrope i doveo do porasta cena energije i hrane.

Zapad ima za cilj da ponovo otvori ukrajinske crnomorske luke, za koje kaže da su zatvorene ruskom blokadom, zaustavljajući izvoz iz jednog od glavnih svetskih izvora žitarica i preteći da pogorša globalnu glad.

Turski predsednik Tajip Erdogan, koji je ponudio da posreduje po pitanju žita, razgovarao je o tome sa Putinom telefonom. Kremlj je saopštio da su razgovori održani uoči rusko-turskog samita koji je zakazan za skoru budućnost.

Samit sa Erdoganom bi potencijalno bio prvi Putinov sastanak licem u lice sa liderom neke NATO zemlje od invazije, a da se održi u Turskoj, to bi ujedno bio i njegovo prvo putovanje van teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza. .

Zavisnost Evrope od ruske energije zaokupljala je kreatore politike i kompanije, jer je najveći gasovod kojim se ruski gas prenosi u Nemačku počeo 10 dana godišnjeg održavanja. Vlade, tržišta i kompanije su zabrinuti da bi zatvaranje moglo biti produženo zbog rata.

Putin sukob, najveći u Evropi od Drugog svetskog rata, naziva „specijalnom vojnom operacijom“ za demilitarizaciju Ukrajine i oslobađanje od opasnih nacionalista. Ukrajina i njeni zapadni saveznici kažu da je Putinov rat otimanje zemlje u imperijalnom stilu.

Ukrajinski generalštab rekao je da je Rusija pokrenula talas bombardovanja dok pokušavaju da zauzmu Donjeck. Rečeno je da je široko granatiranje predstavljalo pripreme za intenziviranje neprijateljstava.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su njene rakete pogodile skladišta municije u centralnom ukrajinskom regionu Dnjepra koja se koriste za snabdevanje raketnim bacačima i artiljerijskim oružjem.

Ukrajina priprema kontranapad na jugu zemlje gde je Rusija zauzela teritoriju početkom rata.

Zamenica premijera Irina Vereščuk upozorila je u nedelju civile u oblasti Herson na jugu koju je okupirala Rusija da se hitno evakuišu. Nije dala vremenski okvir.