Kabinet premijera Šri Lanke potvrdio ostavku predsednika

Kabinet premijera Šri Lanke potvrdio ostavku predsednika

Predsednik Šri Lanke Gotabaja Rajapaksa obavestio je premijera Ranila Vikremesingea da će podneti ostavku, saopštila je u ponedeljak premijerova kancelarija, nakon što su desetine hiljada demonstranata upali u zvanične rezidencije obojice muškaraca, prenosi Rojters.

Posle subotnjih širokih protesta usled iscrpljujuće ekonomske krize, predsednik parlamenta je rekao da će Rajapaksa podneti ostavku u sredu. Međutim, od Rajapakse nije bilo direktne reči o njegovim planovima.

Vickremesinghe je rekao da će se takođe povući kako bi omogućio prelaznoj vladi svih stranaka da preuzme vlast.

Lideri protestnog pokreta rekli su da će gomile nastaviti da zauzimaju rezidencije predsednika i premijera u Kolombu dok konačno ne napuste funkciju.

Kolombo, najveći grad Šri Lanke, u ponedeljak je bio miran dok su stotine ljudi ušetale u predsednikov sekretarijat i rezidenciju i obilazile zgrade iz kolonijalne ere. Policija nije pokušala nikoga da zaustavi.

„Ne idemo nigde dok ovaj predsednik ne ode i imamo vladu koja je prihvatljiva za narod“, rekao je Džud Hansana, 31, koji je na protestnom mestu ispred rezidencije od početka aprila.

„Narodna borba je za šire političke reforme. Ne samo za odlazak predsednika. Ovo je samo početak.

Drugi demonstrant, Dušanta Gunasinghe, rekao je da je otputovao u Kolombo iz grada udaljenog 130 km (80 milja) pešice delom puta zbog nestašice goriva. Rekao je da je konačno stigao u ponedeljak ujutro.

„Toliko sam iscrpljen da jedva mogu da govorim“, rekao je 28-godišnjak dok je sedeo na plastičnoj stolici ispred kabineta predsednika. „Došao sam sam cijelim ovim putem jer vjerujem da ovo treba da dovedemo do kraja. Ova vlada treba da se vrati kući i trebaju nam bolji lideri.“

Rajapaksa i Vickremesinghe nisu bili u svojim rezidencijama kada su demonstranti upali u zgrade i nisu viđeni u javnosti od petka. Njihovo boravište je nepoznato.

Privatna kuća Vikremesinge u bogatom predgrađu Kolomba zapaljena je, a trojica osumnjičenih su uhapšena, saopštila je policija.

Stručnjaci za ustav kažu da kada predsednik i premijer formalno podnesu ostavke, sledeći korak bi bio da predsednik bude imenovan za vršioca dužnosti predsednika i da parlament glasa za novog predsednika u roku od 30 dana kako bi se završio mandat Rajapakse koji je trebalo da se završi 2024. godine.

Obični Šri Lankanci su uglavnom krivili Rajapaksu za kolaps privrede zavisne od turizma, koja je bila teško pogođena pandemijom COVID-19 i zabranom hemijskih đubriva koja je kasnije poništena.

Vladine finansije su bile osakaćene rastućim dugom i raskošnim poreskim olakšicama koje je dao režim Rajapaksa. Devizne rezerve su brzo iscrpljene kako su cene nafte rasle.

Zemlja jedva da ima više dolara za uvoz goriva, koje je strogo racionirano, a ispred prodavnica koje prodaju gas za kuvanje su se formirali dugi redovi. Glavna inflacija u zemlji od 22 miliona je prošlog meseca dostigla 54,6 odsto, a centralna banka je upozorila da bi mogla da poraste na 70 odsto u narednim mesecima.