Čovek uhapšen zbog ubistva Šinza Abea verovao je da je bivši japanski lider povezan sa verskom grupom koju je okrivio za finansijsku propast svoje majke i proveo je mesece planirajući napad pištoljem domaće izrade, saopštila je policija lokalnim medijima u subotu.
Tecuja Jamagamija, nezaposlenog 41-godišnjaka, policija je identifikovala kao osumnjičenog koji je s leđa prišao japanskom premijeru sa najdužim stažom i otvorio vatru, napad koji je snimljen na video snimku i šokirao naciju u kojoj je nasilje retkost.
Žicav i čupave kose sa naočarima, osumnjičeni je viđen kako korača na cestu iza Abea, koji je stajao na stubu na raskrsnici, pre nego što je ispalio dva metka iz oružja dugog 40 cm omotanog crnom trakom. Policija ga je uhvatila u koštac na licu mesta.
Jamagami je bio usamljenik koji nije odgovarao na razgovor, rekli su komšije Rojtersu. On je verovao da je Abe promovisao versku grupu kojoj je njegova majka dala „ogromnu donaciju“, objavila je novinska agencija Kjodo, pozivajući se na istraživačke izvore.
On je policiji rekao da je njegova majka bankrotirala od donacije, objavile su novine Jomiuri i drugi mediji.
„Moja majka je bila umotana u religioznu grupu i ja sam to zamerio“, citiraju ga Kjodo i drugi kako je rekao policiji. Policija Nara je odbila da komentariše detalje o Jamagamijevim motivima ili pripremama koje su izvestili japanski mediji.
Mediji nisu imenovali versku grupu na koju je navodno bio uznemiren.
Jamagami je porota namestila oružje iz delova kupljenih preko interneta, provodeći mesece u planiranju napada, čak je i prisustvovao drugim događajima u Abeovoj kampanji, uključujući jedan dan ranije udaljen oko 200 km (milja), navode mediji.
Razmišljao je o bombaškom napadu pre nego što je odlučio da upotrebi pištolj, navodi javni emiter NHK.
Osumnjičeni je policiji rekao da je pravio oružje tako što je čelične cevi omotao trakom, neke od njih sa tri, pet ili šest cevi, sa delovima koje je kupio preko interneta, navodi NHK.
Policija je pronašla rupe od metaka na znaku zakačenom na kombi vozila u blizini mesta pucnjave i veruje da su iz Jamagamija, saopštila je policija u subotu. Na snimcima se vidi kako se Abe okreće ka napadaču nakon prvog udarca pre nego što se zgužva na zemlju posle drugog.
Jamagami je živeo na osmom spratu zgrade sa malim stanovima. Prizemlje je puno barova u kojima gosti plaćaju piće i ćaskanje sa ženskim hostesama. Jedan karaoke bar je prestao sa radom.
Lift se zaustavlja na samo tri sprata, dizajn koji štedi troškove. Jamagami bi morao da siđe i da se popne uz stepenice do svog stana.
Jedna od njegovih komšinica, 69-godišnja žena koja je živela sprat ispod njega, videla ga je tri dana pre Abeovog ubistva.
„Pozdravila sam, ali me je ignorisao. Samo je gledao u zemlju u stranu bez maske. Delovao je nervozno“, rekla je Rojtersu žena koja je dala samo prezime Nakajama. „Kao da sam nevidljiv. Činilo se kao da ga nešto muči.“
Ona plaća 35.000 jena (260 dolara) mesečno za kiriju i smatra da njeni susedi plaćaju otprilike isto.
Vijetnamka koja živi dva vrata niže od Jamagamija i koja joj je dala ime Mai, rekla je da se čini da se drži za sebe. „Video sam ga par puta. Naklonio sam mu se u liftu, ali nije ništa rekao.
Osoba po imenu Tecuja Jamagami služila je u Pomorskim snagama za samoodbranu od 2002. do 2005. godine, rekao je portparol japanske mornarice, odbivši da kaže da li se radi o osumnjičenom ubici, preneli su mediji.
Ovaj Jamagami se pridružio jedinici za obuku u Sasebu, glavnoj mornaričkoj bazi na jugozapadu, i raspoređen je u artiljerijsku sekciju razarača, rekao je portparol. Kasnije je raspoređen na brod za obuku u Hirošimi.
„Tokom svoje službe, pripadnici snaga za samoodbranu treniraju bojevom municijom jednom godišnje. Takođe obavljaju kvarove i održavanje oružja“, rekao je Rojtersu viši oficir mornarice.
„Ali pošto se pridržavaju naređenja kada to rade, teško je poverovati da steknu dovoljno znanja da bi mogli da prave oružje“, rekao je on. Čak ni vojnici koji služe „dugo ne znaju da prave oružje“.
Neko vreme nakon što je napustio mornaricu, Jamagami se registrovao u kompaniji za zapošljavanje i krajem 2020. počeo da radi u fabrici u Kjotu kao operater viljuškara, objavio je list Mainichi.
Nije imao problema do sredine aprila, kada je bez dozvole propustio posao, a zatim rekao svom šefu da želi da da otkaz, piše list. Iskoristio je raspust i završio 15. maja.