Čestice svetlosti, ili fotoni, mogu da se prenose na ogromne, međuzvezdane udaljenosti bez gubitka svoje kvantne prirode, izvestili su istraživači 28. juna u Physical Reviev D. To znači da bi naučnici koji traže vanzemaljske signale takođe mogli da traže kvantne poruke.
Naučnici trenutno razvijaju kvantnu komunikaciju na Zemlji, tehnologiju koja koristi kvantne čestice za slanje informacija i koja ima potencijal da bude bezbednija od standardne ili klasične komunikacije. Inteligentni vanzemaljci, ako su tamo, možda su takođe usvojili kvantnu komunikaciju, kaže teoretski fizičar Arjun Berera.
Glavna prepreka kvantnoj komunikaciji je dekoherencija, u kojoj kvantna čestica gubi svoju kvantnost dok stupa u interakciju sa okolinom. „Kvantna stanja su generalno veoma delikatna, i ako postoji bilo kakva spoljna interakcija sa česticama ili sistemom, to na neki način uništi to stanje“, kaže Berera.
Pošto je prosečna gustina materije u svemiru mnogo manja nego na Zemlji, moglo bi se očekivati da će čestice putovati dalje pre nego što podlegnu dekoherenciji. Tako su Berera i teorijski fizičar Haime Calderon Figueroa, obojica sa Univerziteta u Edinburgu, izračunali koliko daleko svetlost – posebno rendgenski zraci – može da putuje neometano kroz međuzvezdani prostor.
Rendgen fotoni bi mogli da pređu udaljenost veću od Mlečnog puta, potencijalno putujući stotinama hiljada svetlosnih godina ili čak i više, bez značajne verovatnoće poremećaja stanja, otkrili su istraživači.
Na osnovu nalaza, Berera i Kalderon Figeroa razmatrali su strategije za traženje kvantnih depeša E.T.-a. Jedan potencijalni tip komunikacije na koji se može fokusirati istraživanje je kvantna teleportacija, u kojoj se svojstva jedne udaljene čestice mogu preneti na drugu. Pošto tehnologija zahteva i kvantne i klasične signale, naučnici bi mogli da traže takve istovremene signale da identifikuju moguće vanzemaljske kvantne poruke.