Američka sekretarka unutrašnjih poslova Deb Haland susrela se u subotu sa starijim osobama koje su preživele indijanske internate, što je bila njena prva stanica na jednogodišnjoj turneji da bi iz prve ruke čula priče o rasprostranjenim zlostavljanjima počinjenim u tim institucijama, prenosi Rojters.
Haaland se susreo sa preživelima u Riverside Indian School, najstarijoj federalnoj školi internata za Indijance, prikupljajući usmene istorije zločina sa kojima su se suočili.
U maju je Haland, prva indijanska članica kabineta, objavila prvobitni izveštaj o kontinuiranoj istrazi Ministarstva unutrašnjih poslova o istoriji internata.
Škole su bile centri prisilne asimilacije koja je počela početkom 1800-ih i nastavila se do 1970-ih, sa navedenim ciljem da se zbriše kultura Indijanaca.
Haland je rekla gomili od oko 300 ljudi da je politika federalnog indijskog internata dotakla sve domorodačke osobe koje je poznavala i da svi Indijanci „nose traumu u našim srcima“.
„Ovde sam da slušam. Slušaću sa tobom, tugovaću sa tobom, verovaću ti i osetiću tvoj bol“, rekla je ona.
Nakon Haalandovih kratkih napomena, nekoliko starijih preživelih u internatima naizmjenično su pričali o zlostavljanjima koja su pretrpjeli decenijama u prošlosti, gotovo svi su rekli da su bili odvojeni od svojih porodica u dobi od 4 ili 5 godina i da su se rijetko vraćali kući dok nisu završili srednju školu .
Uslovi u bivšim indijanskim internatima privukli su globalnu pažnju prošle godine kada su plemenske vođe u Kanadi objavile otkriće neobeleženih grobova 215 dece na mestu nekadašnje škole za smeštaj starosedelaca u Kamlupsu, kako su takve institucije poznate u Kanadi.
Za razliku od Sjedinjenih Država, Kanada je sprovela punu istragu o svojim školama preko Komisije za istinu i pomirenje. Vlada SAD nikada nije priznala koliko je dece pohađalo takve škole, koliko je dece umrlo ili nestalo u njima, pa čak ni koliko škola postoji.
Lorens SpottedBird, novoizabrani predsednik plemena Kiova, rekao je da je veteran i da se oseća Amerikancem kao i drugi. Ali on je rekao da je krajnje zakašnjelo da zemlja prestane da „izbeljuje brutalnu istoriju“ sistema internata.
„Amerika se ponosi time što je zagovornik demokratije i ljudskih prava širom sveta, ali je i sama bila jedan od najgorih kršitelja ljudskih prava kada su u pitanju Indijanci“, rekao je on. „Moraju da budu iskreni prema ovoj istoriji da bi mogli da leče sa nama.