U saopštenju, ministarstvo je saopštilo da će se ograničenja odnositi na visokorangirane članove Komunističke partije Kube i zvaničnike koji rade u državnim komunikacionim i medijskim sektorima u zemlji.
Kubanski ministar spoljnih poslova Bruno Rodrigez osudio je američke mere i politiku prema Kubi na društvenim mrežama ubrzo nakon objave, rekavši da su prekršile međunarodno pravo.
„S obzirom na neuspeli pokušaj da se izazove narodni ustanak na Kubi 2021. godine, američka vlada i njen državni sekretar nastoje da diskredituju pobedu naroda nad imperijalističkom agresijom“, rekao je Rodrigez.
Kuba je saopštila da je američki ekonomski embargo iz doba Hladnog rata, u kombinaciji sa navodnim naporima da se podstaknu protesti na ostrvu, usmereni na rušenje vlade kojom upravljaju komunisti.
Vlasti na karipskom ostrvu osudile su stotine na zatvorske kazne po optužbama od javnih nereda do pobune od protesta 11. jula, najvećih antivladinih protesta u decenijama. Drugi disidenti su pobegli sa ostrva u izgnanstvo.
Stejt department je optužio kubanske zvaničnike koji se suočavaju sa novim viznim ograničenjima za postavljanje politike za koju je rekao da je dovela do nasilnih i nepravednih pritvora, lažnih suđenja i decenijama dugih zatvorskih kazni nakon rasprostranjenih skupova.
Human Rights Vatch je ove nedelje saopštio da je vlada „sistematski“ kršila prava onih koji su protestovali da bi odvratili buduće demonstracije. Nekoliko takvih grupa pozvalo je vlade drugih latinoameričkih i evropskih zemalja da pažljivije ispitaju posledice prošlogodišnjih protesta.
Stejt department je u subotu saopštio da je kubanska vlada takođe primenila „prigušivanje interneta“ kako bi sprečila ljude na Kubi da međusobno komuniciraju i blokirala komunikaciju sa spoljnim svetom.
„Zvaničnici državnih medija nastavljaju da učestvuju u kampanji protiv zatvorenih 11. jula 2021. demonstranata i članova njihovih porodica koji javno govore o slučajevima svojih najmilijih“, saopštio je Stejt department.