Ulice u Skoplju, u Severnoj Makedoniji, juče su zaustavljene zbog protesta protiv predloženog kompromisnog sporazuma sa Bugarskom koji bi toj balkanskoj zemlji konačno omogućio da otpočne dugo očekivane pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, prenosi Rojters.
U petak je stotine ljudi parkiralo svoja vozila oko vladinih zgrada u centru Skoplja, kao i na nekoliko drugih regionalnih puteva. Svakodnevni protesti koji su počeli početkom ove sedmice povremeno su postali nasilni, uzrokujući povrede najmanje 10 demonstranata i desetine policajaca. Na demonstracijama u petak nije bilo povređenih.
Severna Makedonija je već 17 godina kandidat za članstvo u EU, ali je njeno odobrenje prvo blokirala Grčka, a sada Bugarska, koja želi da Severna Makedonija prizna bugarsku manjinu i da deli istoriju sa bugarskim jezikom.
Sporazum iz 2017. o promeni imena zemlje iz Makedonije u Severnu Makedoniju okončao je spor sa Grčkom i činilo se da je otvorio vrata za pregovore o članstvu u EU. Međutim, Bugarska, još jedna država članica EU, uložila je veto 2020. na pitanja istorije i jezika, za koja suprotstavljeni Severni Makedonci kažu da napadaju njihov nacionalni identitet.
Francuska, koja je predsedavala EU do jula, izradila je prošlog meseca predlog za izmenu ustava Severne Makedonije kako bi se priznala bugarska manjina, dok će o preostalim pitanjima razgovarati Skoplje i Sofija. Predlog ne zahteva od Bugarske da prizna makedonski jezik.
Bugarski parlament je prošlog meseca ukinuo svoj veto, što je takođe izazvalo nemire u zemlji i dovelo do glasanja o nepoverenju koje je srušilo vladu.
Očekuje se da će parlament Severne Makedonije raspravljati o predlogu sledeće nedelje.
„Nikada, nikada nećemo prihvatiti ovaj sporazum jer je u suprotnosti sa našim nacionalnim interesima i protiv našeg identiteta“, rekao je Hristijan Mickoski, lider najveće opozicione partije VMRO-DPMNE, koja podržava protest.
Demonstrant Acka Staniševa je takođe protiv kompromisnog sporazuma, rekavši da to nije evropski dogovor, već bugarski predlog.
„Vlada ne bi trebalo da prihvati ovaj predlog“, rekla je Staniševa za Rojters.
Politički analitičar Petar Arsovski smatra da je predlog i dobar i loš za Severnu Makedoniju.
„Dobro je u izvesnom smislu što nudi početak pregovora o članstvu, ali loša strana je što ne postoji princip reciprociteta i Bugarska nije u obavezi da prizna makedonsku manjinu.
On je rekao da će okvir za bilateralne razgovore omogućiti dvema zemljama da reše sva nacionalna pitanja.
Severna Makedonija je bila jedina bivša jugoslovenska republika koja je mirno napustila federaciju. Ali 2001. godine Severnoatlantski savez (NATO) je izvukao Severnu Makedoniju sa ivice građanskog rata tokom pobune etničkih Albanaca i obećao bržu integraciju u EU i NATO.
Ova balkanska zemlja pristupila je NATO-u 2020. godine, ali još uvek nije započela pregovore o pridruživanju sa EU.