Granica od 2.000 milja (3.200 km) između SAD-a i Meksika je najsmrtonosnija ruta kopnene migracije na svetu, tvrdi nedavna studija UN. Prošle godine je tamo umrlo ili nestalo oko 728 migranata, što je povećanje od više od 50 odsto od 2020.
U izveštaju koji je objavila Međunarodna organizacija za migracije, telo UN, 2021. je označena kao najsmrtonosnija godina za migracije u Americi od 2014, kada je počelo prikupljanje podataka. Više od 1.200 migranata je umrlo ili nestalo u regionu prošle godine, a 728 je umrlo ili nestalo samo duž granice između SAD i Meksika, 53 odsto više nego 2020.
„Broj smrtnih slučajeva na granici Sjedinjenih Država i Meksika prošle godine znatno je veći nego bilo koje prethodne godine, čak i pre Covid-19“, rekao je Edvin Vijales, autor izveštaja. „Ipak, ovaj broj ostaje nedovoljan zbog različitih izazova za prikupljanje podataka.
Broj migranata koji pokušavaju ilegalno da uđu u SAD opao je tokom 2020. godine, usred svetskog pada u putovanjima zbog pandemije koronavirusa, i kada je Trampova administracija sprovodila oštre mere bezbednosti na granici. Međutim, službenici granične patrole naišli su na više od tri puta više ilegalnih imigranata u 2021. nego 2020. godine, a ove godine je prijavljeno više od 1,5 miliona hapšenja, što je na putu da nadmaši prošlogodišnji rekord od ukupno 1,7 miliona.
Kriza na granici je prošlog meseca naglašena smrću 46 imigranata u zadnjem delu kamiona u blizini San Antonija u Teksasu. Greg Abot, guverner Teksasa, okrivio je za tragediju „politiku otvorenih granica“ predsednika Džoa Bajdena i „odbijanje da sprovede zakon“. Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador takođe je ukazao na „nedostatak kontrole“ SAD na granici kao podsticanje takvih incidenata.
Po preuzimanju dužnosti prošlog januara, Bajden je ukinuo skoro svu Trampovu politiku bezbednosti granica, ponovo uspostavio doktrinu iz Obamine ere o puštanju uhapšenih migranata u SAD i okončao Trampovu politiku „Ostani u Meksiku“, koja je primorala potencijalne migrante da ostanu na Meksičku stranu granice dok su njihovi zahtevi za imigraciju obrađeni.
Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije, oko polovine onih koji su umrli ili nestali širom Amerike 2021. ostaje neidentifikovano. Od onih koji su mogli biti identifikovani, Meksikanci su činili najveći udeo, a slede Gvatemalci i Venecuelanci.