Uznemiravanje ruskih novinara u SAD, Evropi i Ukrajini dostiglo je „masovne razmere“, rekao je u ponedeljak ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Moskva nikada nije želela da preduzme bilo kakve mere koje bi uticale na novinarske slobode, ali Vašington i njegovi saveznici ne ostavljaju Rusiji drugog izbora osim da uzvrate, rekao je ministar novinarima na zajedničkoj konferenciji za novinare sa najvišim diplomatom Venecuele Karlosom Farijom.
Rusija je zainteresovana da okonča ovaj „rat protiv novinara“, rekao je Lavrov, dodajući da zapadne nacije očigledno ne mogu da ga zaustave, a da ne „izgube obraz“. Moskva ne može samo da stoji skrštenih ruku s obzirom na pritisak sa kojim se suočavaju njeni novinari, posebno pošto je progon dostigao razmere „koje je više nemoguće izdržati“, tvrdi on.
„U početku nismo hteli da damo ogledalni odgovor koji bi uticao na prava novinara, ali Zapad je svojim rukama zakopao slobodu govora“, rekao je ministar. On, međutim, nije najavio nikakve nove mere protiv bilo kog stranog medija u Rusiji.
„Nismo mi započeli ovaj rat“, rekao je Lavrov i dodao da je Zapad „samo otišao predaleko“. Ministar je optužio zapadne vlade da odstupaju od normi međunarodnog prava i umesto toga stvaraju sopstvena pravila koja im omogućavaju da jednostrano odlučuju šta je „sloboda informacija“ a šta „propaganda“.
Ministar se posebno osvrnuo na odluku francuskog predsednika Emanuela Makrona da zabrani ruskoj televiziji RT i novinskoj agenciji Sputnjik, prvo da izvještavaju o njegovoj kampanji 2017., a kasnije i pristup Jelisejskoj palati 2018. On je takođe opisao oba medija kao „organe uticaja i propaganda“.
„Postoji veliki broj takvih primera“, rekao je Lavrov u ponedeljak. Ruska vojna operacija u Ukrajini, koja je pokrenuta krajem februara, dodatno je zaoštrila odnose između Moskve i Zapada, uključujući i medijsku oblast. Kao odgovor na pokretanje ruske ofanzive, zapadne zemlje uvele su zabrane i ograničenja određenim medijima. Kao rezultat ovih mera, RT i Sputnjik – pa čak i njihovi nalozi na nekim platformama društvenih medija – postali su nedostupni u EU. Australija, Kanada i Velika Britanija su sledile ovaj primer.
SAD imaju ustavnu zabranu otvorene cenzure, ali je Jutjub blokirao naloge RT-a i Sputnjika. Rusija je uzvratila blokiranjem sajtova nekoliko zapadnih državnih medija, uključujući BBC, Dojče vele, Svoboda i Radio Slobodna Evropa/Radio Sloboda.