Libijski demonstranti će nastaviti da demonstriraju sve dok sve vladajuće elite ne odu s vlasti, rekli su u subotu, nakon što su skupovi u većini glavnih gradova u petak kulminirali masom koja je upala u zgradu parlamenta i zapalila njene delove.
Protestni pokret je saopštio da će pojačati svoju kampanju od nedelje, pozivajući demonstrante da postave šatore na gradskim trgovima i praktikuju građansku neposlušnost dok ne ostvare svoj cilj – zbacivanje političkih institucija i održavanje novih izbora.
Bezbednosna vozila opkolila su vladine zgrade u prestonici nakon zalaska sunca u subotu i nije bilo znakova novih protesta nakon skupova u petak na kojima su zahtevane promene.
Demonstranti su godinama održavali svoj najveći skup u Tripoliju, uzvikujući slogane protiv zavađenih političkih elita, dok su demonstranti blokirali puteve u Bengaziju i Misrati i palili vladine zgrade u Sebi i Karabuliju.
„Potvrđujemo našu odlučnost da nastavimo putem mirnih demonstracija do poslednjeg daha kako bismo postigli svoje ciljeve“, saopštio je omladinski pokret Beltris, koji je uglavnom fokusiran na onlajn aktivizam oko uslova života i koji stoji iza poziva na proteste 2020. godine, preko društvenih mreža. .
U njemu je rečeno da će zauzimati gradske ulice i trgove sve dok sva vladajuća politička tela „javno ne objave ostavku“.
Činjenica da se protesti dešavaju širom zemlje pokazuje rastuću frustraciju Libijaca sa obe strane glavne političke linije razdvajanja između istočnih i zapadnih frakcija koje su godinama bile u ratu.
Zakazani nacionalni izbori propali su u decembru, što je dovelo do sukoba rivalskih političkih frakcija oko kontrole nad vladom što je gurnulo Libiju nazad ka sukobu, dok su javne službe pogoršane.
Nakon neuspjelih izbora, parlament Predstavničkog doma sa sjedištem na istoku rekao je da privremena vlada Abdulhamida al-Dbeibaha u Tripoliju više nije važeća i imenovao je Fathija Bašagu za premijera.
Dbeibah je, međutim, odbio da ustupi vlast, a drugo zakonodavno telo, Visoki državni savet (HSC), odbacilo je poteze parlamenta. Lideri parlamenta i HSC-a održali su razgovore u Ženevi ove nedelje, ali nisu napravili pomak.
Protesti u petak prvobitno su bili pozvani zbog hroničnog nestanka struje.
Dbeibah je kasno u petak rekao da bi sve libijske političke institucije trebalo da odustanu i održe izbore, što je većina političkih lidera godinama govorila ne praveći kompromise potrebne za glasanje.
Predsednica parlamenta Agila Saleh osudila je „akcije sabotaže“ u napadu demonstranata na zgradu parlamenta u Tobruku, rekavši da je to kažnjivo po zakonu.
Šefica misije Ujedinjenih nacija u Libiji Stefani Vilijams rekla je da su protesti jasan poziv političkim klasama da ostave svoje razlike po strani i održe izbore.