Uzbekistanski predsednik Šavkat Mirzijojev u subotu je odustao od planova za suzbijanje autonomije pokrajine Karakalpakstan nakon retkih javnih protesta u severozapadnom regionu, saopštila je njegova kancelarija.
Miting u petak sazvan je u znak protesta protiv planova ustavnih reformi koji bi promenili status Karakalpakstana, autonomne republike u kojoj živi narod Karakalpaka – etničke manjinske grupe sa svojim jezikom, saopštile su uzbekistanske vlasti.
Policija je rasterala demonstrante nakon što su neki od njih pokušali da upadnu u zgrade lokalne vlade u glavnom gradu regiona Nukusu, nakon marša i mitinga na centralnoj gradskoj pijaci, rekli su lokalni i vladini zvaničnici.
Mirzijojev je kasnije izdao dekret kojim je u Karakalpakstanu proglašeno vanredno stanje na mesec dana „kako bi se obezbedila bezbednost građana, odbranila njihova prava i slobode i uspostavila vladavina zakona i reda” u regionu.
Prema sadašnjem uzbekistanskom ustavu, Karakalpakstan je opisan kao suverena republika unutar Uzbekistana koja ima pravo da se otcepi održavanjem referenduma.
U novoj verziji ustava – o kojoj Uzbekistan planira da održi referendum u narednim mesecima – više se ne bi pominjali suverenitet Karakalpakstana ili pravo na secesiju.
Ali u brzoj reakciji na protest, Mirzijojev je u subotu tokom posete Karakalpakstanu rekao da se promene u vezi sa njegovim statusom moraju izbaciti iz predložene reforme, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.
Vlada Karakalpakstana je ranije u subotu saopštila da je policija privela vođe protesta u petak i nekoliko drugih demonstranata koji su pružili otpor.
Promene u vezi sa Karakalpakstanom bile su deo šire ustavne reforme koju je predložio Mirzijojev, a koja takođe uključuje jačanje građanskih prava i produženje predsedničkog mandata sa pet na sedam godina.
Ako reforma bude usvojena na planiranom referendumu, Mirzijojevu bi se resetovao broj mandata i omogućio mu da se kandiduje za još dva mandata.