Belgija je, sa neuobičajenom jasnoćom i brzinom, spremna da se pozabavi često otežavajućim novim obeležjem urbanog života: e-skuterima.
Od petka, korisnici e-skutera suočavaju se sa novim pravilima kako bi sprečili sve veći broj povreda i sprečili vozila da zauzmu javne prostore, što je izvor nerviranja među pešacima, vozačima i biciklistima.
Pravila će tretirati e-skutere kao u suštini motorna vozila. Biće uglavnom zabranjeni za sve mlađe od 16 godina, uz zabranu vožnje po trotoaru ili drugog putnika. Parking će biti prebačen — na neki način — u takozvane zone pada. Nagoveštavajući široko rasprostranjeno ogorčenje statusom kvo, pravila su dobila dovoljnu podršku parlamenta za manje od godinu dana.
Međutim, e-skuteri su sprečili potpunu zabranu, jer su dokazali svoju pogodnost putnicima na posao i lokalnim putnicima koji moraju da premoste poslednju milju svojih putovanja. Iako će se nova pravila primenjivati širom zemlje kao ažuriranja saobraćajnog koda zemlje, uglavnom će se osetiti u gradovima poput Brisela, Antverpena i Genta, gde su e-skuteri postali sve popularniji za kretanje gradom.
Iako su zgodni, e-skuteri takođe mogu biti opasni. Prošle godine, policija je registrovala 533 nesreće koje su dovele do povreda sa e-skuterima u Flandriji – više nego dvostruko više nego prethodne godine (206). Podaci za celu Belgiju u 2021. nisu bili odmah dostupni.
Prvo objavljivanje statistike o nezgodama sa e-skuterima u Belgiji prošlog leta poslužilo je kao poziv na akciju, rekao je Joris Vandenbroucke, socijaldemokratski poslanik koji je koautor predloga.
„Ovo je bio veliki broj“, rekao je Vandenbroucke. „Ali postojala je i analiza lekara hitne pomoći, koji su rekli da veliki deo ovih nesreća dovodi do teških povreda, a ponekad i mlađe dece.
Korisnici e-skutera skloni su povredama lica, jer imaju tendenciju da padnu preko glave, tvrde stručnjaci — dok biciklisti obično padaju na bok. Jedan belgijski hirurg uporedio je tipičnu povredu e-skutera sa „aperkatom“ tokom bokserskog meča.
Pored alarmantnog broja povređenih, lokalni političari poput Vandenbroukea – koji je gradski odbornik u Gentu – bili su suočeni sa „sve više i više“ zahteva da se reaguje od strane pešaka koji su se osećali uznemireni zbog vozača e-skutera koji se voze po trotoaru.
„Što je zapravo bilo dozvoljeno, [u] tempu hoda“, objasnio je Vandenbroucke. „Ali to niko ne radi, [vozeći] tempom hodanja. To nije razlog zašto uzimate e-skuter.“
Da bi reformisali pravila, zakonodavci su morali da ubace konac u iglu: imali su za cilj da zadrže trotoare bez e-skutera, a istovremeno su morali da zadrže korisnike e-skutera, koji su sada prebačeni na biciklističku stazu ili ulicu, bezbedni i bez povreda. Minimum uzrasta je ušao u nova pravila — jer su odrasli generalno „zreliji“, prema Vandenbroukeu, u poštovanju pravila — ali obaveza nošenja kacige nije.