Najmanje 10 miliona pčela pušteno je na autoput nakon što se kamion prevrnuo u Juti. Kamion, kojim je upravljao komercijalni pčelar koji je putovao od Kalifornije do Severne Dakote, prevrnuo se na autoputu 80 u ponedeljak oko 10:40 po lokalnom vremenu, rekao je za CNN Kameron Roden, službenik za javne informacije u patroli autoputa Jute. Do sudara je došlo jer je vozač vozio prebrzo u krivini, dodao je Roden.
Desna traka I-80 na istoku bila je zatvorena oko četiri sata da bi se očistilo mesto nesreće, a vozač je prebačen u bolnicu zbog brojnih uboda pčela i lakših povreda u nesreći, izvestio je Roden. Nekoliko vojnika na licu mesta takođe je dobilo ubode pčela.
Džuli Artur, predsednica Udruženja pčelara Vasač, rekla je za CNN da je kamion prevozio 416 kutija, od kojih je svaka nosila između 50.000 i 100.000 pčela koje se koriste za oprašivanje useva širom zemlje.
„Najmanje 10 miliona pčela bilo je u vazduhu“, primetio je Artur. Ona je pozvala svoj tim da pomogne u hvatanju ogromnog roja, ali je pčelar rekao vlastima na licu mesta da ne vredi pokušavati da spase pčele.
Tek u utorak ujutro Artur je dobio poziv da ona i njen tim mogu da organizuju spasilačku misiju.
Scena je bila „džinovski nered“, ispričao je Artur, sa medom i voskom u saću koji su se topili na suncu, a kutije su bile razbacane svuda, prekrivene vatrostalnom penom koju su borbene pene koristile da prskaju neke od pčela.
„Malo opreme se moglo spasiti“, primetio je Artur. „Ali našli smo ogromnu gomilu pčela na poleđini brda. Opisala je da je videla „zid od pčela“ dug 8 stopa, dubok 4 metra i visok 5 stopa. „Upravo smo počeli da gomilamo pčele u kutije što smo brže mogli. Nisu bile lepe. Upravo su izbačene iz kamiona i većina njih je izgubila maticu.“
Sveukupno, Artur i grupa od pet dobrovoljaca spasili su oko 10% svojeglavih pčela.
Dok su spasene pčele ranije bile predodređene da putuju zemljom oprašujući useve za farmere, sada će se koristiti kao nastavna sredstva za pčelare u razvoju. Svaka kutija je sadržala između 50.000 – 100.000 pčela.
„Mnogo tih pčela će se koristiti kao nastavne košnice za Udruženje pčelara Vasač“, objasnio je Artur. „Drugi su išli kod nekih pčelara koji su pomogli, drugim organizacijama kojima su bile potrebne pčele, bašte zajednice.
Artur je dodala da se nada da će incident podstaći Jutu da razvije jedinstveniju strategiju za rešavanje slučajnog puštanja pčela.
„Imali smo sate konfuzije oko toga kome je šta dozvoljeno da radi“, priznala je ona. „Dobra stvar koja proizlazi iz ovoga je da su patrola autoputa Jute i Odeljenje za saobraćaj Jute i lokalne vatrogasne i policijske službe rekli da moramo odmah da smislimo strategiju ako se ovo ponovi.
„Svi znaju koliko su pčele vredne za našu okolinu, ali nisu bili sigurni šta da rade“, dodala je ona. „Zaista je sreća što smo imali ljude koji su želeli da izađu i pomognu.
Juta je poznata kao „Država pčelinjaka“ i slike košnica se nalaze na oznakama i spomenicima države, prema Kapitolu države Juta.