U Danskoj kompanije više ne mogu da pitaju koliko godina imaju kandidati koji se prijavljuju za posao kod njih, piše „Evropska istina“ pozivajući se na The Local.
Zakon, koji je danski parlament usvojio u martu, stupio je na snagu u petak.
Prema zakonu, kandidati više ne moraju da navode godine kada se prijavljuju za posao. Svrha novog zakona je da spreči poslodavce da odbiju kandidate zbog godina.
Ministar zapošljavanja Peter Humelgaard rekao je da se nada da će zakon starijim članovima tržišta rada omogućiti bolje uslove kada traže posao.
„Ovim zakonom želimo da izbegnemo da poslodavci pregledaju gomilu prijava samo gledajući datume rođenja pre nego što ih pročitaju i pogledaju kompetencije podnosioca zahteva“, rekao je on.
Nedavno istraživanje pokazalo je da se smanjio broj ljudi koji doživljavaju starosnu diskriminaciju prilikom prijavljivanja za posao, iako zakon još nije stupio na snagu.
U istraživanju, sindikat HK Privat, koji predstavlja oko 100.000 radnika u privatnom sektoru, otkrio je da je 17 posto njegovih članova iskusilo diskriminaciju po godinama. Slična anketa prošle jeseni pokazala je 24 odsto odgovora na isto pitanje.
Pokazatelji zaposlenosti takođe ukazuju na pozitivnu dinamiku u ovoj oblasti.
Stopa nezaposlenosti i dugotrajne nezaposlenosti među ljudima od 50-59 godina pala je za 50 odsto u protekloj godini.