Indija je u petak uvela zabranu plastike za jednokratnu upotrebu na predmetima, od slamki do paketića cigareta, kako bi se borila protiv sve većeg zagađenja u zemlji čije su ulice prepune otpada.
Objavljujući zabranu, vlada je odbacila zahteve kompanija za hranu, piće i robu široke potrošnje da odustanu od ograničenja kako bi izbegli poremećaje.
Plastični otpad postao je značajan izvor zagađenja u Indiji, drugoj najnaseljenijoj zemlji na svetu.
Brzi ekonomski rast podstakao je potražnju za robom koja dolazi sa plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu, kao što su slamke i pribor za jelo za jednokratnu upotrebu.
Ali Indiji, koja koristi oko 14 miliona tona plastike godišnje, nedostaje organizovan sistem za upravljanje plastičnim otpadom, što dovodi do rasprostranjenog otpada.
Ulice širom gradova su prepune korišćene plastične robe koja na kraju guši odvode, reke i okeane, a takođe ubija životinje.
Indijska zabrana plastičnih predmeta za jednokratnu upotrebu uključuje slamke, pribor za jelo, slušalice, folije za pakovanje, plastične štapiće za balone, slatkiše i sladoled, i pakete cigareta, između ostalih proizvoda, navodi se u saopštenju vlade premijera Narendre Modija.
PepsiCo, Coca-Cola, indijski Parle Agro, Dabur i Amul lobirali su da se slamke izuzmu iz zabrane.
Kao olakšanje potrošačima, vlada je za sada izuzela plastične kese, ali je zatražila od proizvođača i uvoznika da povećaju debljinu kako bi promovisali ponovnu upotrebu.
Osim kompanija za proizvodnju hrane i pića i robe široke potrošnje, na zabranu su se žalili i proizvođači plastike za koju kažu da im nije dalo dovoljno vremena da se pripreme za ograničenje.
Neki stručnjaci smatraju da bi sprovođenje zabrane moglo biti teško. Vlada je odlučila da postavi kontrolne sobe za proveru bilo kakve nelegalne upotrebe, prodaje i distribucije plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu.
Prema Ujedinjenim nacijama, plastični otpad je u razmerama epidemije u svetskim okeanima, a procenjuje se da je tamo bačeno oko 100 miliona tona. Naučnici su pronašli velike količine mikro plastike u crevima okeanskih sisara koji žive u dubinama poput kitova.