Žena poznata kao „Kriptokraljica“ koja je optužena da je prevarila investitore od 4 milijarde dolara (3,3 milijarde funti) prodajom lažne kriptovalute stavljena je na FBI-ovu listu 10 najtraženijih begunaca.
Priča o Ruji Ignatovoj postala je poznata 2019. godine putem BBC-jevog podkasta The Missing Criptoqueen, u kojem je detaljno opisana njena navodna uloga u kripto prevari pod nazivom OneCoin. FBI nudi nagradu do 100.000 dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja Ignatove rođene u Bugarskoj, koja je nestala 2017.
FBI je dodao da se veruje da je Ignatova, nemačka državljanka, putovala sa naoružanim čuvarima i da je možda imala estetsku operaciju kako bi promenila svoj izgled.
Ovaj 42-godišnjak je 2019. godine optužen za osam krivičnih dela, uključujući prevaru sa elektronskim putem i prevaru sa hartijama od vrednosti zbog vođenja bugarske kompanije OneCoin Ltd kao piramidalne šeme. Tužioci kažu da je kompanija ponudila provizije članovima kako bi namamili druge da kupe bezvrednu kriptovalutu. Gubici investitora bili su više od 4 milijarde dolara.
„Ona je savršeno tempirala svoju šemu, iskoristivši mahnita spekulacija ranih dana kriptovalute“, rekao je Damian Villiams, glavni federalni tužilac na Menhetnu.
Vilijams je opisao OneCoin kao „jednu od najvećih Ponzi šema u istoriji“.
Ignatova je nestala krajem 2017. nakon što je prisluškivala stan koji pripada njenom američkom dečku i saznala da on sarađuje sa istragom FBI-ja o OneCoin-u, rekao je Vilijams. Ukrcala se na let iz Bugarske za Grčku i od tada nije viđena, rekao je on.
Majkl Driskol, pomoćnik glavnog direktora FBI u Njujorku, odbio je da komentariše bilo kakve tragove o tome gde bi se Ignatova mogla nalaziti. Biro dodaje begunce na svoju listu najtraženijih kada veruje da bi javnost mogla da im pomogne u pronalaženju.
„Otišla je sa ogromnom količinom novca“, rekao je Driskol novinarima. „Novac može kupiti mnogo prijatelja, i pretpostavljam da ona to koristi.
Ignatova je optužena zajedno sa Markom Skotom, bivšim korporativnim advokatom za koga su tužioci rekli da je oprao oko 400 miliona dolara za OneCoin. Skot je proglašen krivim za zaveru radi pranja novca i zaveru radi izvršenja bankarske prevare nakon tronedeljnog suđenja na saveznom sudu na Menhetnu.