Američki predsednik Džo Bajden želi da se Senat oslobodi pravila filibustera kako bi usvojio zakon o abortusu, rekao je on novinarima u četvrtak na samitu NATO-a u Španiji. Međutim, možda će mu nedostajati glasova, kako su dvojica istaknutih demokrata u Senatu rekli kasnije u toku dana da će biti protiv.
Bajden je bio u Madridu kako bi se sastao sa šefovima drugih zemalja NATO-a, zvanično pozvao Švedsku i Finsku u alijansu i obećao više oružja i novca za rat Ukrajine protiv Rusije. Međutim, tokom njegove kratke konferencije za štampu, američki novinari su ga pitali o prošlonedeljnoj odluci Vrhovnog suda SAD da poništi Roe protiv Vejda, presedan iz 1973. koji je proglasio abortus ustavom zaštićenim pravom.
„Moramo da kodifikujemo Roe protiv Vejda u zakonu, a način da to uradimo je da osiguramo da Kongres glasa za to“, rekao je Bajden. „A ako filibuster stane na put, to je kao pravo glasa, dajemo izuzetak za ovo, ili izuzetak filibusteru za ovu akciju.“
Njegov zvanični nalog na Tviteru objavio je izjavu u istom smislu nešto kasnije. Pravilo filibustera zahteva da 60 senatora glasa za predlog pre nego što on bude usvojen, sprečavajući Senat da usvoji zakon prostom većinom kao što to čini Predstavnički dom.
Senat je trenutno ravnomerno podeljen, pri čemu potpredsednica Kamala Haris igra ulogu u 50-50 glasova. Bajdenove demokrate pokušale su da legalizuju abortus prošlog meseca, nakon što je neko procurio nacrt odluke Vrhovnog suda uoči presude. Glasanje 12. maja nije uspelo 49-51, pošto je senator Džo Mančin (D-Zapadna Virdžinija) stao na stranu republikanaca protiv „Zakona o zaštiti zdravlja žena“.
Mančin je u četvrtak za Dejli mejl rekao da se njegov stav o filibusteru od tada nije promenio. Na pitanje o tome, kancelarija senatora Kirsten Sinema (D-Arizona) ponovo je objavila njenu izjavu od prošlog meseca nazvavši filibustera „sada važnijim nego ikad“.
Odluka Vrhovnog suda prošlog petka vratila je pitanje abortusa u državno zakonodavstvo i proglasila da Roe protiv Vejda počiva na „izuzetno pogrešnom“ i „izuzetno slabom“ tumačenju Ustava.
Bajdenova reakcija je bila da konzervativnu većinu suda nazove „ekstremnom“ i van kontakta, i kaže da je presuda učinila SAD „izvanrednim među razvijenim nacijama u svetu“. On je u četvrtak u Madridu ponovio osudu, tvrdeći da je presuda „destabilizujuća“ i „greška“. Takođe je pozvao demokrate da „glasaju, glasaju, glasaju. Tako ćemo to promeniti.“
I tokom svojih 36 godina u Senatu i tokom predsedničke kampanje, Bajden se ranije protivio okončanju filibustera. On je 2019. rekao novinarima da bi to bila „veoma opasna stvar“. U govoru 2005. u Senatu, on je osudio pozive republikanaca da se prekine filibuster kao „osnovno hvatanje moći od strane većinske stranke“.