Ni Rusija ni NATO nikada nisu zvanično odbacili Osnivački akt iz 1997. godine, ali u praksi on ne funkcioniše jer ga alijansa krši, ocenio je u četvrtak ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Bilo je onih koji su verovali da će ključni sporazum biti ukinut od strane NATO-a tokom samita njegovih lidera u Madridu.
„U pravnom smislu, Osnivački akt i dalje postoji, mi nismo pokrenuli postupak za raskid ovog ugovora“, rekao je ministar na konferenciji za novinare.
„Odluke koje su donete [u Madridu] grubo krše uslove Osnivačkog akta, pre svega delove koji se tiču obaveze NATO-a da ne ugošćuje na stalnoj osnovi nikakve značajnije trupe na teritorijama novih – znači istočnoevropskih – država članica. “, rekao je Lavrov.
On je mislio na odluku NATO-a ove nedelje da dodatno pojača svoje vojno prisustvo na ruskoj granici.
Procena ruskog ministra o održivosti dokumenta iz 1997. godine poklopila se sa ocenom njegove nemačke koleginice Analene Berbok, koja je jedna od najglasnijih kritičara Rusije.
„Ruska vlada je jasno stavila do znanja da joj Osnivački akt NATO-Rusija više ništa ne vredi. Dakle, sada moramo da priznamo da je ovaj osnovni akt takođe jednostrano prekinula Rusija, a ne NATO“, rekao je Berbok novinarima posle sastanka ministara spoljnih poslova NATO-a u maju.
Ključni sporazum je usvojen pošto je NATO planirao da se proširi u Evropi, što je izazvalo zabrinutost Rusije. Moskva je rekla da bi to prekršilo prethodna uveravanja da alijansa neće proći pored ujedinjene Nemačke, jer to predstavlja pretnju po rusku nacionalnu bezbednost.
Prvi poslehladnoratovski talas proširenja NATO-a koji je uključio Češku Republiku, Mađarsku i Poljsku u blok došao je dve godine kasnije, uz još talasa koji su usledili protiv ruskih prigovora.
Moskva se dugo žalila na neefikasnost Saveta NATO-Rusija, foruma na kome su dve strane trebalo da rešavaju pritužbe, što je Zakonom ustanovljeno. Međutim, alijansa je to iskoristila da jednostavno ogradi Rusiju, tvrdi se.
Rusija je u potpunosti suspendovala svoju kancelariju u sedištu NATO-a u Briselu u oktobru 2021. godine, nakon što je ta organizacija izbacila osam ruskih diplomata jer su navodno radili za ruske obaveštajne službe. Posledično je zatvorena kancelarija NATO-a u Moskvi.