Kina i Rusija žele da BRIKS, klub pet velikih ekonomija u usponu, postane protivteža Grupi sedam (G7) kojom dominira Zapad, piše nemački list. U tom cilju, Peking i Moskva očigledno nastoje da prošire grupu, čija su ostala tri učesnika Brazil, Indija i Južna Afrika.
U izveštaju u sredu, Frankfurter algemajne cajtung tvrdi da od početka ruske ofanzive na Ukrajinu i uvođenja širokih zapadnih sankcija Moskva pokušava da ojača i proširi svoje saveze sa zemljama Azije, Afrike i Latinske Amerike. Kremlj je navodno godinama gajio nadu da će BRIKS pretvoriti u alternativu G7, nakon što je izbačen iz bivše G8. Prema nemačkom listu, Kremlj je sada udvostručio ove napore.
U ponedeljak je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova saopštila da su još dve zemlje, Argentina i Iran, podnele zahtev za pridruživanje grupi. Diplomata je na svom Telegram kanalu primetila da se to dogodilo „dok je Bela kuća razmišljala šta da isključi, zabrani ili pokvari u svetu. ”
Ranije su zvaničnici u Teheranu i Buenos Ajresu potvrdili spremnost svojih zemalja da postanu punopravne članice.
Takođe komentarišući Telegram, ruski senator Aleksej Puškov, koji je ranije bio šef komiteta za spoljne poslove u Državnoj dumi, izjavio je u ponedeljak da „iako BRIKS to ne izjavljuje, on je sposoban da postane alternativa, pa čak i protivteža G7 u budućnosti jer ujedinjuje vodeće zemlje nezapadnog sveta. Puškov je opisao nastojanja Irana i Argentine kao „proboj, jer to ne samo da podriva napore Zapada da izoluje Rusiju, već i značajno proširuje vrhunsku ekonomsko-političku organizaciju nezapadnog sveta. ”
U međuvremenu, stručnjaci na koje se poziva ruska novinska agencija RIA Novosti tvrde da bi još deset zemalja moglo da se pridruži BRIKS-u u budućnosti, uključujući Meksiko, Tursku i Saudijsku Arabiju.
Prema Frankfurter Allgemeine Zeitungu, još jedna članica osnivača BRIKS-a, Kina, takođe želi da vidi dalje širenje kluba. Peking navodno želi da pozove Indoneziju i Egipat u organizaciju. Kao i Rusija, Kina razmatra veći BRIKS kao potencijalnu alternativu G7 kojom dominira Zapad, tvrdi se u članku.
Imajući ovaj cilj na umu, navodi list, kineski predsednik Si Đinping je ponovo zakazao virtuelni samit grupe sa 4. jula na 23. jun. Peking je navodno želeo da sastanak počne neposredno uoči samita G7 u Bavarskoj i samita NATO-a u Madridu krajem juna .
Izveštaj sugeriše da je Kina takođe pozvala 13 gostujućih zemalja na događaj kako bi demonstrirala rastući globalni uticaj grupe. Među ovim zemljama su Egipat, Fidži, Alžir, Kambodža, Tajland, Indonezija i Malezija.
U svom obraćanju, predsednik Si Đinping opisao je BRIKS kao kontra-projekat i „veliku porodicu“, za razliku od saveza koje predvode SAD, koje je nazvao „hegemonističkim, malim krugovima“. ”
Iako je kinesko ministarstvo spoljnih poslova nakon samita objavilo da sve zemlje članice BRIKS-a podržavaju ideju o proširenju grupe, Brazil, Indija i Južna Afrika nisu u potpunosti na istoj strani po tom pitanju, tvrdi Frankfurter Allgemeine Zeitung.