Zapad mora da se pripremi da dugoročno podrži Ukrajinu protiv Rusije i da ne popusti „umoru od sukoba“, izjavila je britanska ministarka spoljnih poslova Liz Trus.
Obraćajući se evropskim medijima u utorak, ministar spoljnih poslova je istakao važnost jedinstva Zapada u pogledu vojne i humanitarne pomoći Ukrajini. „Ono na šta pozivam je [da] nastavimo da se toga držimo i apsolutno ne pokazujemo znake umora ili umora ili odustajanja“, rekao je Trus.
„Ono što ne možemo da imamo je neki nemirni mir, gde je Rusija i dalje prisutna u Ukrajini. To neće funkcionisati.”
Trus je rekao da bi pobeda Kijeva bila da ruske trupe napuste „sve delove Ukrajine [koji su] bili nezakonito okupirani“. Ministar spoljnih poslova je jasno stavio do znanja da će Moskva morati da se odrekne i Krima, koji je glasao za napuštanje Ukrajine i pridruživanje Rusiji ubrzo nakon puča u Kijevu 2014. godine.
Upitana da li je Britanija spremna da prihvati da će možda na kraju podržavati Ukrajinu 10 godina, ona je odgovorila: „Bili smo veoma jasni, mi smo u ovome na duge staze.
Premijer Boris Džonson je takođe pozvao da se izbegne „zamor od Ukrajine“ i da se nastavi da podržava Kijev protiv Rusije. Premijer je svoju poruku ponovio tokom samita Grupe sedam (G7) u Nemačkoj tokom vikenda. „Realno će doći do zamora stanovništva i političara“, rekao je on, dodajući da Zapad ne sme da pokoleba u svojoj podršci Ukrajini.
Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014. godine, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države. Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.