Samit se održava u Madridu od 28. do 30. juna.
Erdogan je rekao na konferenciji za novinare u Ankari, uoči polaska u Španiju, da je Bajden izrazio želju da ponovo razgovaraju večeras ili sutra i da je turska strana navela da je to moguće.
On je rekao da će razgovarati o turskom zahtevu za unapređene avione F-16, ali je dodao da su u igri „diverzione taktike“. Te avione je Turska naručila i delimično platila, ali je Vašington suspendovao ugovor kada je Turska nabavila ruski protivvazdušni sistem S-400.
Erdogan je ljut zbog američkih vojnih baza u Grčkoj i rekao je da su SAD opsednute turskom nabavkom raketa S-400 ruske proizvodnje.
On je potvrdio i da planira da se sastane sa vođama Švedske i Finske zajedno sa generalnim sekretarom NATO, da nastave razgovore oko turskog protivljenja zahtevima za članstvo te dve nordijske zemlje.
On je rekao da Turska „hoće rezultate, ne prazne reči“.
„Naše glavno očekivanje na ovom samitu je bezuslovna solidarnost u okviru NATO. Mi smo članice Atlantske alijanse 70 godina i Turska nije slučajno članica NATO“, rekao je Erdogan.
On je rekao da, ako Švedska i Finska žele da postanu članice Alijanse, treba da uzmu u obzir zabrinutost Turske.
Ankara se protivi ulasku Švedske i Finske u Alijansu, navodeći kao razlog njihov blagi pristup prema grupama koje Turska smatra nacionalnim bezbednosnim pretnjama, među kojima su Radnička partija Kurdistana (PKK) i njen sirijski ogranak.
Američka podrška sirijskim kurdskim borcima u borbi protiv Islamske države takođe godinama ljuti Tursku.