Univerzitet u Lozani u Švajcarskoj odbio je da bivšem italijanskom diktatoru Benitu Musoliniju oduzme titulu počasnog doktora, iako je priznao da je njegova nagrada bila „ozbiljna greška”, prenosi Rojters.
Grupa eksperata koja je ispitivala situaciju zaključila je da je Musolinijeva dodela titule počasnog doktora „bila ozbiljna greška akademskog i političkog rukovodstva” tadašnje Švajcarske.
„Ova titula je legitimacija zločinačkog režima i njegove ideologije“, navodi ekspertska grupa u izveštaju.
Istovremeno, nije preporučila ukidanje Musolinijeve titule, jer bi to moglo da ostavi lažan utisak da bi prvobitna odluka mogla da bude „danas ispravljena”.
Univerzitet u Lozani je zauzvrat saopštio da bi ukidanje titule počasnog dr Musolinija moglo da izazove ogorčenje jer ta institucija pokušava da izbriše svoju lažnu prošlost.
„Umesto da negira ili izbriše ovu epizodu, koja je deo istorije, rukovodstvo Univerziteta u Lozani želi da ona služi kao stalno upozorenje“, navodi se u saopštenju škole.
Benito Musolini se smatra osnivačem fašizma, totalitarne ideologije na kojoj se zasnivao politički sistem Italije 1920-ih i 1940-ih.
Od 1902. do 1904. Musolini je živeo u Švajcarskoj. Univerzitet u Lozani je 1937. dodelio nacističkom vođi titulu počasnog doktora za „stvaranje i sprovođenje društvene organizacije u otadžbini koja će ostaviti dubok trag u istoriji“.
Prošle godine su nemački zvaničnici u Potsdamu otkrili da je Jozef Gebels, glavni Hitlerov propagandista, i dalje počasni građanin 75 godina nakon pada Trećeg rajha.