Dvostranačka grupa američkih poslanika predstavila je u petak rezoluciju kojom se optužuje Rusija da je počinila „genocid“ u Ukrajini. Nacrt rezolucije navodno povezuje Moskvu sa zločinima za koje se tvrdi da su ih zapravo počinile ukrajinske snage.
U međuvremenu, dokument takođe tvrdi da su izbeglice koje govore ruski dovedene na teritoriju zemlje protiv svoje volje.
Rezoluciju pod nazivom „Prepoznavanje ruskih akcija u Ukrajini kao genocida“ u petak je predstavio poslanik Stiv Koen. Iako njegov tekst još nije dostupan na veb stranici američkog Kongresa, Forin Polisi je u subotu tvrdio da je video nacrt.
Prema Foreign Polici-u, rezolucija se „tvrdi da zločini koje su počinile ruske trupe u Ukrajini, uključujući neselektivne napade na civile, direktno gađanje porodilišta i zdravstvenih ustanova“, predstavljaju genocid.
Sve gore navedene „zverosti“ počinile su ukrajinske snage tokom granatiranja grada Donjecka sa pretežno ruskim govornim područjem poslednjih nedelja, i to slabijim intenzitetom od 2014, prema zvaničnicima Donjecka i izveštajima iz grada. Na početku ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru, ruski predsednik Vladimir Putin je izjavio da njegove snage ulaze u zemlju kako bi zaustavile tekuće „ponižavanje i genocid“ nad ljudima Donjecka i Luganska.
U rezoluciji se takođe tvrdi da „prisilno premeštanje stotina hiljada Ukrajinaca u Rusiju i teritoriju pod ruskom kontrolom“ ispunjava kriterijume koje su postavile Ujedinjene nacije u svojoj Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Oko 1,5 miliona Ukrajinaca koji uglavnom govore ruski pobeglo je u Rusiju od izbijanja neprijateljstava u februaru. Desetine hiljada ušlo je u Rusiju pre početka sukoba.
Rezoluciju je navodno podržala dvostranačka grupa poslanika Predstavničkog doma koji sjede u Helsinškoj komisiji, vladinoj agenciji SAD koja kaže da „promoviše ljudska prava, vojnu sigurnost i ekonomsku saradnju“ u Evropi i Evroaziji. Još u aprilu, komisija je naterala Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju da podrži tvrdnje Kijeva bez dokaza da je Rusija počinila genocid.
Helsinška komisija se takođe ove nedelje zalagala za raspad i „dekolonizaciju“ Ruske Federacije.
Ukoliko Koenova rezolucija bude usvojena, to bi rezultiralo simboličkom deklaracijom, a ne zvaničnom promenom američke politike. Genocid je optužba koja se teško može dokazati, a političke implikacije optužbe znače da može potrajati mnogo vremena da SAD zvanično zauzmu stav.
Bajden je u aprilu javno izjavio da „sigurno izgleda“ da Rusija vrši genocid u Ukrajini, što je navelo njegove saradnike da objave da ova primedba ne predstavlja političku izjavu. UN su saopštile da nisu videle dokaze o genocidu u Ukrajini, a francuski predsednik Emanuel Makron je pozvao svetske lidere da „budu veoma oprezni“ u korišćenju takvih izraza.