Konzorcijum kineskih državnih banaka pozajmio je Pakistanu 2,3 milijarde dolara kako bi pomogao zemlji da spreči krizu plaćanja u inostranstvu, rekao je u petak ministar finansija Miftah Ismail.
Potvrda podrške Kine, bliskog ekonomskog i vojnog saveznika Pakistana, stigla je istog dana kada je Islamabad najavio jednokratni ‘super porez’ od 10 odsto na važne industrije koji bi trebalo da dovede do zaustavljenog paketa zajma MMF-a od 6 milijardi dolara se nastavlja.
„Drago mi je što mogu da objavim da je zajam kineskog konzorcijuma od 15 milijardi Rmb (2,3 milijarde dolara) kreditiran na račun SBP [Državne banke Pakistana, pakistanske centralne banke] danas, povećavajući naše devizne rezerve“, rekao je Ismail u tvitu u petak uveče .
Visoki vladin zvaničnik je rekao da je dolazak kredita „jedan od signala da ćemo se vratiti programu MMF-a“.
Kina je tiho pozvala Islamabad da popravi veze sa MMF-om „kao suštinski korak za poboljšanje ekonomskog zdravlja Pakistana i izbegavanje neispunjavanja obaveza“, rekao je zvaničnik.
Kineski zajam će povećati likvidne devizne rezerve Pakistana od 8,2 milijarde dolara na 10,5 milijardi dolara i mogao bi da pomogne u podizanju rupija, koja je oslabila u odnosu na zapadne valute.
Pakistan je počeo da prima isplate od MMF-a 2019. u okviru 39-mesečnog programa zajma, ali je fond do sada dao samo polovinu od dogovorenih 6 milijardi dolara.
Poslednjih meseci, opadanje poverenja u pakistansku ekonomiju izazvalo je zabrinutost da bi mogla da prati Šri Lanku u neplaćanju međunarodnog duga.
Premijer Šehbaz Šarif, koga je parlament izabrao u aprilu nakon svrgavanja rivala Imrana Kana, predstavio je u petak novi super porez koji će se naplaćivati proizvođačima cementa, pića, čelika, duvana i hemikalija.
„Vlada je odlučila da uvede 10 odsto ’poreza na smanjenje siromaštva’ velikim industrijama u zemlji“, napisao je Šarif na Tviteru.
Poslovni lideri su široko kritikovali ovaj potez i cene akcija na berzi u Karačiju pale su za skoro 5 odsto nakon što su se pojavile vesti o porezu. Analitičari kažu da će ova odluka dodatno podstaći inflaciju, što je centralna briga za domaćinstva širom Pakistana.
Zaffar Moti, bivši direktor KSE, rekao je: „Ovo je veliki korak nazad za ekonomiju. Vlada je odlučila da dodatno oporezuje one koji već plaćaju porez.