Predsednik Bajden je u subotu kritikovao Vrhovni sud zbog njegovih „užasnih odluka“ ove nedelje nakon što je objavio dve istorijske presude koje su poništile Roe protiv Vejda i proširile prava na oružje širom zemlje.
„Mislim da je Vrhovni sud doneo neke užasne odluke“, rekao je Bajden odgovarajući na pitanje novinara o tome da li je Vrhovni sud „pokvaren“.
Visoki sud je u petak naišao na žestoku reakciju nakon svoje značajne odluke da ukloni 50-godišnji pravni presedan ustanovljen u predmetu Roe protiv Vejda ukidanjem ustavnog prava žene na abortus – dajući državama moć da dozvole, ograniče ili zabrane tu praksu u potpunosti.
Kritičari presude, uključujući demokratsko rukovodstvo, izazvali su gnev na Vrhovni sud, nazvavši je „nelegitimnom“ i optužujući Visoki sud, koji bi trebalo da tumači zakon kroz nepristrasno sočivo, da ga vodi konzervativna politika.
„Zbog Donalda Trampa, Miča Mekonela, Republikanske partije i njihove velike većine u Vrhovnom sudu, američke žene danas imaju manje slobode od svojih majki“, rekla je u petak predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi.
„Radikalni republikanci nastavljaju svoj krstaški rat da kriminalizuju zdravstvenu slobodu“, dodala je ona. „Ekstremisti GOP-a čak prete da će kriminalizovati kontracepciju, kao i vantelesnu oplodnju i negu nakon pobačaja.
Demokrate su i dalje besne zbog Mekonelove blokade iz 2016. na pokušaj predsednika Obame da nominuje Merika Garlanda za mesto u Vrhovnom sudu, nakon smrti sudije Antonina Skalije.
Tvrdeći da je zabrinut zbog imenovanja sudije Vrhovnog suda tokom izborne godine, tadašnji lider većine u Senatu zadržao je mesto upražnjeno sve dok predsednik Tramp nije stupio na dužnost.
Tramp je zatim imenovao tri sudije koje su saosećale sa Republikanskom strankom u visokom sudu, uključujući sudiju Ejmi Komi Baret, koja je imenovana 8 dana pre izbora u novembru 2020. uprkos povicima demokrata o licemerju.
Trenutno postoji šest sudija koje su imenovali predsednici republikanaca, dok su samo tri sudije potvrđene pod predsednicima demokrata.
Ali Bajdenovi komentari aludirali su na još jednu kontroverznu odluku koju je Visoki sud doneo ove nedelje nakon što je doneo odluku da Amerikanci imaju pravo da nose vatreno oružje u javnosti radi samoodbrane, čime se ukida pravo države da diktira zakone o skrivenom nošenja oružja.
Odluka da se dozvoli većem broju Amerikanaca da legalno nose vatreno oružje došla je iste nedelje kada je Kongres usvojio svoj prvi zakon o kontroli oružja u poslednjih 30 godina.
Predlog zakona, koji je u subotu potpisao Bajden, predstavlja pokušaj da se suprotstavi seriji smrtonosnih masovnih pucnjava koje su decenijama mučile SAD.