Boris Džonson je ostavio prkosnu notu nakon što je njegova Konzervativna stranka ove nedelje pretrpela dva velika poraza na međuizbornim izborima, rekavši da neće doživeti „psihološku transformaciju“.
Britanski premijer, govoreći sa samita Komonvelta u Ruandi, rekao je za program BBC Radio 4 Todai u subotu ujutro da će se umesto toga koncentrisati na pitanja kao što su troškovi života i rat u Ukrajini.
Oliver Dauden, bivši predsednik stranke Torijevaca, podneo je ostavku u roku od nekoliko minuta nakon rezultata Vejkfilda u Zapadnom Jorkširu i Tivertona u Devonu u petak, objavivši pismo u kojem je implicitno kritikovano Džonsonovo vođstvo.
Upitan da li bi se promenio nakon te ostavke, Džonson je rekao: „Ako kažete da želite da se podvrgnem nekoj vrsti psihološke transformacije, mislim da bi naši slušaoci znali da se to neće dogoditi.
Dodao je da je svaka vlada „razbijena“ razočaravajućim rezultatima dopunskih izbora usred parlamenta.
Gubitak Tivertona od Liberalnih demokrata — nakon što su imali većinu od 24.239 — naterao je mnoge poslanike Torijevaca da veruju da su u opasnosti da izgube svoja mesta.
Vejkfildov prelazak na laburiste takođe stavlja pod pretnju „Crveni zid“ bivših laburističkih mesta koje je Džonson zauzeo na izborima 2019.
Premijer je sugerisao da bi vlada mogla da sprovede dalje smanjenje carina na gorivo ako cene benzina ostanu visoke, i rekao da će sporna politika slanja azilanata u Ruandu na kraju uspeti.
Džonsonovo premijersko mesto je pogođeno „partigateom“, kada su okupljanja na radnom mestu koja su prekršila pravila zatvaranja Covid-a dovela do više od 100 kazni, kao i zbog krize troškova života. U petak su ga visoke ličnosti, uključujući Majkla Hauarda, bivšeg lidera torijevske partije, pozvale da podnese ostavku.
Džonson je preživeo glasanje o poverenju ranije ovog meseca, iako je 148 poslanika glasalo za njegovu smenu. Dauning strit je spreman da poslanici pobunjenih Torijevaca ulože zajednički napor da promene pravila Konzervativne stranke koja sprečavaju drugi izazov u roku od 12 meseci.
Izvršni odbor iz 1922. godine, koji postavlja pravila, uskoro će održati izbore za ključne funkcije. Neki pobunjenici, uključujući bekbenkera Endrua Bridžena, planiraju da se zalažu za promenu 12-mesečnog pravila, ali trenutno rukovodstvo to ne želi.
„Promena pravila na poluvremenu, jer gubite sa 1:0, ne može biti fer“, rekao je jedan poslanik u komitetu.
Tajms je u subotu otkrio da je Džonson planirao da izgradi kućicu na drvetu vrednu 150.000 funti na teritoriji Čekersa – premijerove seoske kuće – ali je bio primoran da odustane od te ideje nakon što je policija izrazila zabrinutost za bezbednost.
Novine su otkrile da je bilo razgovora o lordu Braunlou, donatoru Torijevaca, koji finansira projekat. Braunlou je ranije bio upleten u skandal oko renoviranja stana u Johnson’s Dovning St.