Dodeljivanje statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji u skladu je sa ciljem bloka da „obuzda“ Rusiju, tvrdi Ministarstvo spoljnih poslova
Odluka Evropskog saveta da Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata za članstvo u EU dokazuje da je cilj bloka da „obuzda“ Rusiju, izjavila je u petak portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ona je rekla da EU nastavlja svoju strategiju „aktivnog geopolitičkog razvoja prostora ZND“ kako bi „obuzdala“ Moskvu.
Štaviše, koriste se sva sredstva – od finansijske i ekonomske poluge do vojne podrške“, dodala je Zaharova.
Portparolka je rekla da ova strategija čini blok da zažmuri pred strogim kriterijumima za pristupanje koji su primenjeni na druge kandidate za EU.
„Budućnost ‘Ujedinjene Evrope’, njeni ‘ideali’ demokratije žrtvuju se zarad neobuzdanog širenja EU, političkog i ekonomskog porobljavanja njenih suseda“, rekla je Zaharova.
Prema rečima portparolke, blok je još jednom dokazao da nema mnogo veze sa ekonomijom i da u njemu gotovo da i nema „kreativne snage“. Ona je tvrdila da, pružajući Ukrajini vojnu podršku, EU „ulaže“ u „nastavak neprijateljstava“ u zemlji. Prema njenom mišljenju, Kijev će zahtevati još više naoružanja s obzirom na svoj novi status.
„Da sa njima ubijaju civile, uništavaju civilnu infrastrukturu i pucaju na položaje ruskih oružanih snaga“, rekla je Zaharova, misleći na tekuću rusku vojnu ofanzivu u Ukrajini.
Ona je rekla da bi „tako agresivan pristup“ EU mogao da rezultira pojavom „novih, dubljih linija podela i kriza u Evropi u celini“.
„Ova politika Brisela nema nikakve veze sa stvarnim potrebama stanovnika Ukrajine i zemalja EU“, zaključila je ona.
Evropski savet se složio da Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata tokom samita EU u četvrtak. Dok Gruzija nije uspela, blok je priznao „evropsku perspektivu“ zemlje.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen jasno je stavila do znanja da sve tri zemlje „imaju posao pre nego što pređu na sledeću fazu procesa“. Ranije je rekla da je Ukrajina učinila mnogo za jačanje vladavine prava, ali da su reforme i dalje potrebne.
„Za borbu protiv korupcije, na primer, ili za modernizaciju ove administracije koja dobro funkcioniše, da pomogne privlačenju investitora“, objasnila je ona.
Pridruživanje EU je decenijama bila istaknuta tema razgovora prozapadnih ukrajinskih političara. Težnja Ukrajine da se pridruži bloku je ponovo ojačana od njenog sukoba sa Rusijom, koji je izbio krajem februara.