Više američkih kompanija, uključujući Disnei, Google, Meta, Netfliks i mnoge druge, javilo se da izrazi svoju posvećenost zaštiti pristupa zaposlenih zdravstvenim i reproduktivnim uslugama, nakon odluke Vrhovnog suda SAD u petak da poništi pravo širom zemlje na abortus.
U pismu zaposlenima u Guglu, direktorka za ljude Fiona Cikoni je napisala da u cilju „podržanja zaposlenih u Guglu i njihovih zavisnih lica, naš američki plan beneficija i zdravstveno osiguranje pokrivaju medicinske procedure van države koje nisu dostupne tamo gde zaposleni živi i radi. Zaposleni u Guglu takođe mogu da podnesu zahtev za preseljenje bez opravdanja.”
Valt Disney Co. je uverio osoblje da ostaje „posvećeno uklanjanju barijera i pružanju sveobuhvatnog pristupa kvalitetnoj i pristupačnoj nezi“, i rekao je da ima „procese tako da zaposleni koji možda neće moći da pristupe nezi na jednoj lokaciji ima pristupačnu pokrivenost za dobijanje sličnih nivoa nege na drugoj lokaciji.”
Meta Platforms, matična Facebook-a, takođe je potvrdila da će „nuditi nadoknadu putnih troškova, u meri u kojoj je to zakonom dozvoljeno, za zaposlene kojima će oni biti potrebni za pristup zdravstvenoj zaštiti i reproduktivnim uslugama van države“, rekao je portparol.
Netfliks će takođe ponuditi nadoknadu troškova „zaposlenim u SAD sa punim radnim vremenom i njihovim izdržavanim licima koji moraju da putuju da bi izvršili abortus“, navodi NBC Nevs.
U dopisu zaposlenima, Paramount je navodno ponudio „pokriće za kontrolu rađanja, izbornu negu abortusa, negu pobačaja i određene povezane putne troškove ako je pokrivena zdravstvena usluga, kao što je abortus, zabranjena u vašem području.
Talas izjava američkih korporacija pokrenula je odluka Vrhovnog suda SAD u petak da ukine federalnu zaštitu od pobačaja, stavljajući odgovornost za legalizaciju ili zabranu postupka na pojedine države. Iako je garantovano da će ova odluka izazvati proteste širom zemlje, to nije iznenađenje, jer je nacrt mišljenja sudije Samjuela Alita procurio početkom maja. Od tada, Amazon, Apple, Tesla, PayPal, Starbucks i drugi su izdali slična uveravanja, obećavajući da će zaštititi pristup zaposlenih zdravstvenim i reproduktivnim uslugama.
Odluka Vrhovnog suda da poništi značajnu presudu Roe protiv Vejda iz 1973. znači da odgovornost za donošenje zakona o abortusu pada na vlade država, od kojih manje od polovine ima zakone o knjigama koji zabranjuju ili ograničavaju proceduru. Nekoliko država, uključujući Misuri, donelo je takozvane „zakone o pokretanju“ koje imaju za cilj da stupe na snagu ako Roe bude poništen, dok druge države imaju zakone koji izričito štite pravo žene na abortus.