Odluka Vrhovnog suda kojom se ukida federalna zaštita od pobačaja označava „tužan dan za sud i državu“, izjavio je u petak američki predsednik Džo Bajden nakon što je poništeno nacionalno pravo na abortus zaštićeno Roe protiv Vejda.
„Danas je Vrhovni sud Sjedinjenih Država izričito oduzeo ustavno pravo američkom narodu koje je već priznao“, nastavio je on. „Nisu to ograničili. Jednostavno su odneli. ”
Predsednik je pozvao svoje pristalice da se čuje na predstojećim izborima na sredini mandata, uz obrazloženje da odluka suda „ne sme biti poslednja reč“. Do tada je, međutim, obećao da će „učiniti sve što je u mojoj moći da zaštitim prava žena u državama u kojima će se suočiti sa posledicama današnje odluke“, uključujući garantovanje da žene u državama u kojima je abortus ilegalan mogu putovati u države u kojima mogu da primaju postupak.
„Ove jeseni, Roe je na glasačkom listiću. Lične slobode su na glasačkom listiću. Pravo na privatnost, slobodu, jednakost, svi su na glasačkom listiću“, rekao je Bajden, okrivljujući „troje pravde koje je imenovao jedan predsednik Donald Tramp, koji su bili srž današnje odluke da se preokrene vaga pravde i eliminiše fundamentalni pravo za žene u ovoj zemlji.”
Istovremeno, on je priznao da su napori da se sruši Roe počeo mnogo pre Trampovog predsedništva, bio je tračak u oku bivše rijaliti zvezde. „Nemojte da se zavaravate – ova odluka je kulminacija namernog napora tokom decenija da se poremeti ravnoteža našeg zakona“, rekao je on, nazvavši je „realizacijom ekstremne ideologije i tragične greške Vrhovnog suda“.
Predsednik je priznao da ne može lično da poništi odluku Vrhovnog suda, ističući da bi samo Kongres bio sposoban da zakonom zameni prava na abortus. Demokratska većina u Senatu je već pokušala da usvoji takav zakon prošlog meseca, ali je ostala bez potrebnih glasova.
Bajden se naglas zapitao šta odluka Vrhovnog suda znači za „šire pravo na privatnost za sve“, nagoveštavajući da „pravo da donosite najbolje odluke za svoje zdravlje, pravo na korišćenje kontrole rađanja, pravo na privatnost para u njihovom spavaća soba… pravo da se oženiš osobom koju voliš” bili su ugroženi preokretom Roea. Ova značajna odluka je legalizovala abortus tvrdeći da potpada pod ustavno pravo žene na privatnost.
Odluka Vrhovnog suda kojom je poništena presuda iz 1973. godine u predmetu Roe protiv Vejda znači da odgovornost za donošenje zakona o abortusu pada na vlade država, od kojih manje od polovine ima zakone o zabrani ili ograničavanju abortusa. Nekoliko država, uključujući Misuri, donelo je takozvane „zakone o pokretanju“ osmišljene da stupe na snagu ako Roe bude poništen, dok druge države imaju zakone koji izričito štite pravo žene na abortus.