Antonio Guteres je rekao da je rat u Ukrajini dodatno poremetio globalno snabdevanje hranom, koje je već bilo ugroženo klimatskim promenama, pandemijom koronavirusa i velikim ekonomskim razlikama između zemalja i da je proizveo „neviđenu globalnu krizu gladi“ koja već pogađa stotine miliona ljudi, navodi agencija AP.
„Postoji realan rizik da će 2022. godine na više mesta u svetu biti proglašena glad, a 2023. bi mogla biti još gora“, saopštio je Guteres u video-poruci zvaničnicima iz desetina bogatih zemalja i zemalja u razvoju okupljenim u Berlinu, prenosi AP.
Guteres je napomenuo da će žetve širom Azije, Afrike i Amerike biti pogođene, jer se farmeri širom sveta bore da se izbore sa rastućim cenama đubriva i energije.
„Ovogodišnji problemi pristupa hrani mogli bi postati globalna nestašica hrane naredne godine. Nijedna zemlja neće biti imuna na društvene i ekonomske posledice takve katastrofe“, istakao je Guteres.
Istakao je da pregovarači UN rade na sporazumu koji bi Ukrajini omogućio izvoz hrane, uključujući i transport preko Crnog mora i dozvolio Rusiji da plasira hranu i đubrivo na svetska tržišta bez ograničenja.
Generalni sekretar UN je pozvao da se uvedu olakšice siromašnim zemljama u pogledu njihovog duga kako bi im se pomoglo da održe privredu i apelovao je na privatni sektor da pomogne da se stabilizuja globalna tržišta hrane.
Domaćin sastanka u Berlinu, nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, istakla je da je tvrdnja Moskve da su sankcije koje je Zapad uveo Rusiji prouzrokovale nestašicu hrane „potpuno neodrživa“.
„Rusija je u maju i junu ove godine izvezla onoliko pšenice koliko i u istim mesecima 2021“, navela je Berbok.
Ponovila je Guteresove tvrdnje da nekoliko faktora leži u osnovi rastuće krize gladi širom sveta i istakla da su akcije ruske vojske u Ukrajini „pretvorile taj talas u cunami“.