Dok se Vašington, kako se izveštava, koleba oko prodaje borbenih dronova „Sivi orao“ Ukrajini, vojni zvaničnici u Kijevu umesto njih traže borbene avione poput F-15 i F-16, rekavši da imaju veće šanse protiv ruske protivvazdušne odbrane.
Ukrajina „nije Avganistan“ i skupi dronovi bi jednostavno bili oboreni, rekao je jedan pilot ove nedelje za Foreign Polici.
Penzionisani američki oficiri i stručnjaci poput Maksa Buta glasno su se zalagali za isporuku Grej Orlova Ukrajini, nazivajući je potencijalnom „promenom igre“ u sukobu. Međutim, Bela kuća je stavila planove za slanje četiri takva drona u Kijev „na čekanje“, preneo je Rojters prošle nedelje, zbog straha da bi mogli pasti u ruke Rusije.
Dok bi ukrajinski generali želeli da se dočepaju dronova, piloti bi više voleli američke lovce-bombardere, navodi Forin Polisi.
„Mi se ne zalažemo za Sive orlove“, rekao je za magazin jedan pilot, koji je išao samo ‘Moonfish’. „Veoma je opasno koristiti ovako skupe dronove u našem slučaju, zbog protivvazdušne odbrane neprijatelja“, dodao je on. „Ovde nije Avganistan.“
MK-1C Grei Eagle je najnoviji u liniji udarnih dronova General Atomics korišćenih tokom američkog „rata protiv terorizma“, od Avganistana i Iraka do Somalije i Jemena. Naoružan je projektilima Hellfire, koje imaju domet od oko osam kilometara – manje od samoubilačkih dronova Svitchblade ili Phoenik Ghost koje su SAD već poslale Ukrajini.
„Moglo bi biti korisno“ na liniji fronta, rekao je drugi pilot borbenog aviona, predstavljen kao „Juice“. Međutim, dodao je, Sivi orlovi verovatno neće preživeti više od jedne ili dve misije. Svaki dron košta 10 miliona dolara.
Ukrajina je napravila veliku stvar time što ima turske udarne bespilotne letelice Bairaktar TB2 u svom arsenalu. TB2 košta oko 2 miliona dolara. Moonfish tvrdi da su bile „veoma korisne i važne“ u ranim danima sukoba, ali su „skoro beskorisne“ sada kada su ruske trupe pojačale svoju protivvazdušnu odbranu. Piloti su za Foreign Polici rekli da Ukrajina sada ograničava upotrebu Bairaktara na „retke specijalne operacije i misije napada“. U međuvremenu, ruski ratni dopisnici sugerišu da je to zato što je većina dronova već oborena.
„Trenutno imamo mnogo više pilota nego aviona“, rekao je Munfiš, sugerišući da bi on i njegove kolege trebalo da budu obučeni za „napredne“ američke borbene avione kao što su F-15 i F-16, koji bi bili izdržljiviji protiv ruskih S-400s.
Oba tipa su se prvi put pojavila 1970-ih. Od tada su u više navrata unapređivani, a zapadni stručnjaci smatraju da su najnovije verzije u rangu sa ruskim avionima Su-35 i MiG-35, a neznatno ispred lovaca Su-27 i Mig-29 koje je Ukrajina operisala. početak sukoba. Međutim, nema naznaka da SAD imaju ikakvih rezervi, niti da u Vašingtonu postoji politička volja da ih pošalju u Ukrajinu.