Irska naziva britanski plan „vandalizmom“

Irska naziva britanski plan „vandalizmom“

Irski premijer Majkl Martin optužio je Veliku Britaniju za „ekonomski vandalizam“ u intervjuu za BBC u nedelju. Martin je reagovao na plan britanskog premijera Borisa Džonsona da revidira severnoirski protokol posle Bregzita, označivši ga najgorom vrstom unilateralizma.

Predlog zakona predstavljen u Donjem domu prošle nedelje dramatično bi revidirao protokol, koji trenutno nalaže carinske kontrole robe koja ulazi u Severnu Irsku iz Velike Britanije. Ukoliko novi račun prođe, roba koja se kreće za Severnu Irsku ne bi bila predmet takvih provera, dok bi roba koja se kreće za Republiku Irsku preko Severne Irske bila proverena i oporezovana u lukama u britanskoj eksklavi pre nego što bi krenula na jug.

„Zakonodavstvo bi efektivno nanelo ozbiljnu štetu privredi Severne Irske, posebno u kontekstu pristupa dvostrukih regulatornih standarda“, rekao je Martin za BBC, misleći na izbor koji bi severnoirska preduzeća morala da naprave između poštovanja standarda EU ili Velike Britanije. .

„U stvari, to predstavlja oblik ekonomskog vandalizma na Severnu Irsku, jer ako pogledate, bilo koji objektivni podaci sada pokazuju da privreda Severne Irske napreduje veoma dobro“, nastavio je on. Irska vlada, rekao je on, veruje da je novi zakon „veoma, veoma zabrinjavajući u smislu stvarne štete koju bi mogao da nanese ključnim sektorima privrede Severne Irske“.

Britanska vlada tvrdi da bi dvostruki regulatorni pristup oslobodio trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva i Severne Irske od opterećujućih propisa EU, dok bi se izbeglo vraćanje čvrste granice između Severne Irske i Irske Republike, nešto što bi bilo nepoželjan podsetnik na problematičnu političku istoriju Severa.

„Postoje određene oblasti u kojima možemo da poboljšamo protokol i to treba da nastavimo da radimo“, rekao je Martin, pozivajući na „suštinske pregovore između britanske vlade i Evropske unije“.

Sindikalisti Severne Irske – oni koji podržavaju ostanak u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva i smatraju da ih protokol zaobilazi – zapretili su da neće deliti vlast sa nacionalističkom partijom Šin Fejn ako protokol ostane na snazi, i kritikovali su Martina što je odbacio njihovu zabrinutost.

„Od prvog dana Dablin je radio ono što je u interesu Dablina i nikada nije dao prioritet konsenzusu u Severnoj Irskoj“, rekao je poslanik Demokratske unionističke partije Semi Vilson za BBC. „Ni jedan sindikalni poslanik ili MLA ne podržava protokol, ali umesto da Dablin pokušava da razume ili prepozna naše primedbe, oni nam stalno drže predavanja, govore dole i zahtevaju da se predomislimo.

Liderka Šin Fejna Meri Lu Mekdonald, čija stranka zastupa irske nacionalističke interese, rekla je da britanski predlog predstavlja „kršenje međunarodnog prava“ i da bi potkopao Sporazum od Velikog petka iz 1998. godine, kojim je okončano decenijama krvoprolića u Severnoj Irskoj.