Prema rečima člana Rade Jaroslava Železnjaka, 303 poslanika su podržala tu meru.
„Parlament je takođe zabranio uvoz i distribuciju knjiga i drugih izdavačkih proizvoda iz Ruske Federacije, teritorija koje je ona privremeno okupirala i iz Belorusije“, napisao je Železnjak i dodao da je ovaj potez podržalo 306 od 450 poslanika. .
Odobreni zakon menja nekoliko postojećih zakona, uključujući „O kulturi“, „O kinematografiji“, „O televiziji i radiju“, „O turnejama u Ukrajini“ i nekoliko drugih.
Kako se navodi u obrazloženju predloga zakona, zakon potpuno i na neodređeno vreme zabranjuje „javno izvođenje, javno izlaganje, javnu demonstraciju, javno korišćenje fonograma, spotova i muzičkih spotova pevača koji su posle 1991. godine bili državljani države agresora“.
Ograničenja se neće primenjivati na one ruske muzičare koji su se javno odrekli vojne ofanzive Moskve na Ukrajinu i zbog toga bi mogli da budu dodati na takozvanu „belu listu” izvođača. Ovu listu će sastavljati i redovno ažurirati ukrajinski Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu.
„Prijavu za uvrštavanje na Listu podnosi Službi bezbednosti Ukrajine to lice, odnosno njegov zakonski zastupnik, organizator putovanja ili nosilac prava…“, navodi se u predlogu zakona.
Rada je glasala dva dana nakon što je Izvršni komitet gradskog veća Nikolajeva, grada na jugu Ukrajine, odlučio da zabrani upotrebu ruskog jezika u školama. Ranije je uličnim muzičarima u zapadnom ukrajinskom gradu Ternopolju zabranjeno da pevaju na ruskom jeziku.
Iako su ograničenja na ruskom jeziku nedavno ubrzana, proces je daleko pre početka ofanzive Moskve. U martu 2019, ukrajinska vlada je zabranila oko 40 umetničkih dela zbog pominjanja ruskih preduzeća, umetnika, društvenih mreža, internet portala, SSSR-a ili sovjetskih političkih ličnosti.
Godine 2019. usvojen je široki zakon pod nazivom „O obezbeđivanju funkcionisanja ukrajinskog jezika kao državnog“, za koji se zalagao tadašnji predsednik Petro Porošenko. Zvanično je ukrajinski postao jedini državni jezik i odredio da mora biti primarni jezik u mnogim oblastima, uključujući javnu upravu, medije i obrazovanje. Uprkos tome što je ruski zajednički maternji jezik u većem delu Ukrajine i preovlađujući u mnogim gradovima na istoku i jugu zemlje, nije mu odobren izuzetak u zakonu, iako su mnoge odredbe postepeno primenjivane.
Moskva već dugi niz godina izražava zabrinutost zbog gušenja ruskog jezika u Ukrajini.