Pentagon razmatra da li da pošalje četiri dodatna raketna lansera M142 HIMARS u Ukrajinu, izvestio je u subotu Politico. SAD su već obećale četiri takva sistema kijevskoj vojsci, ali ukrajinski zvaničnici žele mnogo više.
SAD su početkom juna objavile da će poslati četiri sistema HIMARS, od kojih svaki može ispaliti salvu od šest raketa sa zadnjeg dela kamiona. SAD su saopštile da će obezbediti GMLRS vođene rakete sa sistemima, koji imaju domet između 32 km i 60 km. Platforma HIMARS takođe može da ispali jednu vođenu raketu dometa do 300 km, ali SAD još uvek nisu dostavile Ukrajini ove projektile.
Neimenovani zvaničnici Pentagona rekli su Politiku da Ministarstvo odbrane razmatra slanje još četiri sistema HIMARS kao deo predstojećeg paketa pomoći SAD. Odluka, koja još nije finalizovana, biće „zasnovana na hitnim potrebama Ukrajine“, rekao je jedan od zvaničnika.
Donacija oružja će verovatno biti finansirana iz sume „bezbednosne pomoći“ od milijardu dolara koju je u sredu najavio američki predsednik Džo Bajden. Bajden je rekao da će sedmocifren paket „bezbednosne pomoći“ ići ka „dodatnom artiljerijskom i obalskom odbrambenom naoružanju, kao i municiji za artiljeriju i napredne raketne sisteme koji su Ukrajincima potrebni za podršku njihovim odbrambenim operacijama“. Bajden je najavio paket od milijardu dolara manje od mesec dana nakon što je potpisao zakon o potrošnji od 40 milijardi dolara za finansiranje ukrajinske vojske i privrede, i pored paketa potrošnje od 13,6 milijardi dolara koji je Kongres odobrio u martu.
Pored toga, Velika Britanija je Ukrajini dala tri raketna sistema za višestruko lansiranje M270 (MLRS) američke proizvodnje – slična HIMARS-u – a Nemačka je ove nedelje objavila da će takođe poslati tri M270, što je navodno manje u odnosu na prvobitno obećanje od četiri zbog municije. nestašica.
Prva četiri sistema HIMARS koje su obezbedili SAD stići će u Ukrajinu do kraja ovog meseca kada njihove ukrajinske posade budu obučene, rekao je ranije ove nedelje predsedavajući Združenog generalštaba general Mark Mili.
Uprkos izlivu vojne podrške, Kijev je zahtevao mnogo više ovih i drugih sistema naoružanja. „Tražili smo 10 puta više“ lansera HIMARS, rekla je za Politico ukrajinska poslanica Aleksandra Ustinova. „Četiri HIMARA su ništa“, dodala je ona.
Mihail Podoljak, pomoćnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, molio je Zapad ranije ove nedelje za 1.000 haubica kalibra 155 mm – skoro deset puta više od količine koju su SAD do sada poslale, 500 tenkova i 300 višecevnih raketnih sistema (MLRS). Pod pretpostavkom da je Podoliak mislio na M270 MLRS sisteme, on bi tražio nešto manje od četvrtine takvih sistema širom sveta.
Pošto ruska artiljerija tuče ukrajinske položaje u Donbasu, a Ukrajina gubi čak 1.000 vojnika dnevno, u Vašingtonu se pojavila podela oko konačnog kraja sukoba. CNN je nedavno izvestio da američki i evropski zvaničnici guraju Ukrajinu da sklopi mir sa Rusijom, a NBC Nevs je ove nedelje objavio da ovi zvaničnici postaju „sve zabrinutiji da je putanja rata u Ukrajini neodrživa“ i da „tiho razgovaraju“ o tome pitajući Zelenskog da ustupi teritoriju Rusiji kao deo mirovnog sporazuma.
Međutim, ni američki sekretar odbrane Lojd Ostin ni državni sekretar Antoni Blinken nisu odstupili od svog stava da Ukrajina može da dobije sukob u vojnom smislu, dok su drugi zvaničnici rekli za NBC da Bajdenova administracija „planira dug rat“ i da namerava „ da tražim od Kongresa više novca.”