Olaf Šolc poziva na prekid sukoba, a istovremeno nudi Kijevu više oružja za nastavak borbi
Nemačka kancelar je osudio, kako je rekao, „nezamislivu surovost“ sukoba u Ukrajini, tokom posete kijevskom predgrađu Irpin u četvrtak. Olafu Šolcu su se u Kijevu pridružili francuski predsednik Emanuel Makron, italijanski premijer Mario Dragi i rumunski predsednik Klaus Johanis.
„Brutalno uništenje ovog grada je spomenik: ovaj rat mora da se završi“, napisao je Šolc na Tviteru.
Irpin je doživeo intenzivne borbe između ruskih i ukrajinskih snaga u prvim nedeljama sukoba, nakon ruskog napada krajem februara.
Moskva je početkom aprila povukla svoje trupe iz regiona Kijeva i nekih drugih ukrajinskih teritorija, nazvavši to gestom dobre volje koji ima za cilj da pomogne mirovnim pregovorima. Pregovori su od tada u zastoju.
Pozivajući da se borbe prekinu, Šolc je takođe obećao da će poslati više oružja u Kijev.
„Podržavamo Ukrajinu u snabdevanju oružjem i nastavićemo to da činimo sve dok Ukrajini bude potrebna naša podrška“, rekao je on, dodajući da nemačka vojska trenutno obučava ukrajinske trupe u upotrebi teškog naoružanja nemačke proizvodnje, uključujući PzH 2000. pogonske haubice i samohodne protivvazdušne topove Gepard.
Šolc je još jednom obećao da će isporučiti protivvazdušne sisteme IRIS-T Ukrajini, iako su mediji, uključujući tabloid Bild, ranije tvrdili da zalihe neće stići pre novembra.
„Nemačka Ukrajini daje ogromnu podršku“, reko je kancelar.
Tokom posete Kijevu, Šolc je takođe izrazio podršku nastojanjima Ukrajine za članstvo u EU. „Nemačka je za pozitivnu odluku“, rekao je on na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ostalim liderima EU i ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim. „Ukrajina je deo evropske porodice“, dodao je on.
Makron i Dragi su takođe rekli da podržavaju status kandidata Ukrajine za članstvo u EU. Šolc je, u međuvremenu, na Tviteru objavio da je pozvao Zelenskog na predstojeći samit G7, na kojem obično učestvuju lideri SAD, Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Italije, Kanade i Japana. Prema rečima kancelara, ukrajinski predsednik je prihvatio poziv.
Četiri evropska lidera stigla su u Kijev u četvrtak rano nakon izveštaja o noćnom putovanju i železničkom putovanju. To je bila prva poseta za svakog od njih od početka ruske vojne ofanzive u Ukrajini krajem februara.
Ranije u četvrtak, Moskva je izrazila nadu da će četvorica lidera pomoći Kijevu da zauzme „realističniji“ stav o sukobu, rekavši da će isporuka više oružja Ukrajini samo produžiti patnju njenog naroda i doneti još više razaranja.
Rusija je napala Ukrajinu krajem februara, nakon neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.